
Nincs még egy olyan ország, ahol a bor kultuszát olyan magasságokba sikerült volna emelni, mint Franciaországban. 1941 óta minden évben megünnepelik az újbor napját, amely az eredetvédelmi hatóság rendelete szerint november harmadik csütörtökére esik. Ettől a naptól kezdve árusítható a világhírű újbor, a beaujolais nouveau.
A fehér levű kékszőlő
A Lyontól északra található Beaujolais borvidék a burgundiai borrégió legdélibb része. A térség meghatározó szőlőfajtája a gamay, amelyet a 14. században nemesítettek ki. A hozzá fűzött reményeket azonban nem váltotta valóra, mert nem lehetett belőle mélyvörös burgundi bort készíteni. Ennek a kékszőlőnek ugyanis van egy különleges tulajdonsága: világos leve van – erre utal teljes neve is: gamay noir à jus blanc. Burgundia hercege, Merész Fülöp féltette a pinot noir fajtát a keveredéstől, a gamay-t hitványnak tartotta, ezért a saját birtokain kivágatta. A gamay kiszorult Burgundiából és csak Beaujolais dombjain maradt meg.
„Le beaujolais nouveau est arrivé!”
A második világháború éveiben a gamay főnixként támadt fel, ugyanis egy könnyen termeszthető és korán érő fajtáról van szó. A belőle készített beaujolais nouveau titka egy sajátos technológia, az ún. szénsavas maceráció. A fürtök egy részét kipréselik, és a mustot a tartály aljára öntik, erre kerülnek az egész fürtök és a tetejére a darált szőlő. A darált szőlőből és a mustból szén-dioxid keletkezik, ami körbeveszi a szőlőszemeket és elszigeteli őket az oxigéntől. Ezzel a technológiával az erjedés a szőlőszemeken belül megy végbe négy-öt nap alatt. A szüret után kb. három hónappal már fogyasztható az újbor, melynek tiszteletére november harmadik csütörtökén országszerte ünnepségeket tartanak. Ilyenkor elhangzik a hagyományos bejelentés: „Le beaujolais nouveau est arrivé! – Az újbor megérkezett!”
Hogyan szervírozzuk?
A borszakértők szerint a beaujolais az egyetlen bor, ami épphogy vörös. Sok francia büszkén állítja, hogy ez a világ egyetlen vörösbora, ami fehér. A beaujolais leginkább könnyű ételekhez, salátákhoz illik. Frissessége és egyszerűsége miatt fehérbor módjára kínáljuk, azaz valamivel hidegebben, mint a klasszikus vörösborokat. A beaujolais nouveau jellemzően aperitif, a beaujolais-villages borok pedig szabadtéri étkezésekhez, piknikekhez passzoló nedű. A vékonyabb cru borokat leginkább szárnyasok mellé kínálják, míg a testesebb cru borokat sültek és vörös húsok mellé ajánlják.