Vár a vár árnyékában: Óvár
Sok olyan vár van, amely kellő hasznot húz kedvező elhelyezkedéséből, de vannak olyanok is, amelyek rosszabbul jártak ezen a téren. A Zsolna melletti Óvár az utóbbiak közé tartozik.

Egyelőre még csak épül a Dubná Skala-i alagút, így autópályán még nem lehet kikerülni Strecsnó városát. Az ottani dugókban várakozva előbb-utóbb mindenki szeme rátéved a várromra, amely a Vág folyó feletti magaslaton található. Az Óvár vagy más néven Starhrad jóval kevésbé ismert, mint maga a Sztrecsnói vár, de az igazi felfedezők semmi pénzért nem hagynák ki.
Starhrad története
Fotó: Dali Figeli
Az Óvár (Starhrad, Várnai vár) sok más hasonló építményhez hasonlóan védelmi célokat szolgált, a Vág mentén húzódó kereskedelmi útvonal egy szakaszát volt hivatott óvni. 1235-ben épült meg Warna (Várna) vára a domasai folyókanyarulatra nyíló kilátással, de az első írásos említése csak 1241-ből, IV. Béla király idejéből származik. Miután a Vág túlpartján befejeződött a Sztrecsnói vár építése, az átvette a funkcióját is. Ekkortól hívják Óvárnak, amelynek legdominánsabb része, a menedéktorony máig fennmaradt. A 15. századtól a Pongrácz család tulajdona volt, akik azonban a következő évszázadban a kényelmesebb, reneszánsz stílusú Krasňanyba tették át a székhelyüket. Ekkortól egyre romlott az épület állaga, s a 18. században utolsó lakói is elhagyták. A második világháború során a németek foglalták el és használták ki stratégiai szempontból kiváló elhelyezkedését. Mindössze 2017-ben került fel a szlovákiai kulturális emlékhelyek listájára.
Kirándulás az Óvárba
Fotó: Združenie na záchranu Starého hradu - castrum Warna
2018 óta több lépésben zajlik a vár felújítása, köszönhetően az Óvár – Castrum Warna megmentésére alakult polgári társulásnak. A legegyszerűbben a Sztrecsnó felől vezető úton lehet hozzá eljutni. Érdemes komppal átkelni a Vágon, akár autóval, akár gyalogszerrel, majd Óváralja (Nezbudská Lúčka) faluból a piros jelzésű, a Vág mellett haladó túraútvonalat kell követni. Az említett falunak vasúti összeköttetése is van, a személyvonatok pedig egyenesen a vár elé viszik az utasokat. A merészebb túrázók tovább is folytathatják útjukat, bejárva a Kis Fátra gerincét egészen a 30 kilométerre található Zázrivá községig. De ha túl nagynak tűnik ez a távolság, a piros útvonalon az elágazásnál a sárga, a zöld, majd újra a sárga jelzésre kell váltani. Ezzel egy körívet írunk le, amely Óváralja festői szépségű, elárasztott kőfejtőjénél fejeződik be. A helyi Koliba Panorámában egy kellemes ebédet elfogyasztva lehet tovább gyönyörködni Sztrecsnó környékében.