Két olasz reptéren is bevezetésre kerül az arcfelismerés Két olasz reptéren is bevezetésre kerül az arcfelismerés
Shutterstock

2024-05-16

  • Drive
  • Tech
  • Két olasz reptéren is bevezetésre kerül az arcfelismerés

Két olasz reptéren is bevezetésre kerül az arcfelismerés

Az azonban még korai, hogy elzárjuk az útlevelünket a szekrény mélyére, de az arcfelismerő technológiának köszönhetően egyes repülőtereken már nem feltétlenül kell analóg azonosítást választanunk. Olaszországban például esélyes, hogy már 2024 nyarán is kipróbálhatjuk a rendszert:

a FaceBoarding névre hallgató programot például már Milánó Linate és a Catania repülőterein is tesztelik,

aminek segítségével a fizikai útlevél, a személyi igazolvány, illetve a beszállókártya felmutatása nélkül haladhatnak át az utazók az ellenőrzési pontokon.

A FaceBoarding művelete egyáltalán nem bonyolult: miután – online vagy a check-in pultnál – bejelentkeztünk a járatainkra, a két olasz repülőtéren a FaceBoardinghoz lépve beszkennelhetjük személyazonosító okmányunkat, beszállókártyánkat és az arcunkat – számol be a procedúráról a Matador Network.

Photo by Jue Huang on Unsplash
Ezután az utazók anélkül haladhatnak át az ellenőrzési pontok elkülönített sorain, hogy bármelyik okmányukat fel kéne mutatniuk.

A kezdeményezés azonban még gyerekcipőben jár, ugyanis a FaceBoarding programhoz egyelőre még csak az olasz ITA Airways és a skandináv SAS légitársaságok csatlakoztak, így csak azok az utazók nem kötelesek bemutatni az okmányaikat, akik ezekkel a légitársaságokkal utaznak. A többi utazónak a beszálláskor még fel kell mutatnia iratait.

Hogyan működik a FaceBoarding?

Az utazóknak most lehetőségük van csupán egyetlen járat erejéig, vagy az egész – 2025 decemberéig tartó – tesztidőszak idejére bekapcsolódni a programba. Ezt a FaceBoarding pultoknál lehet megtenni.

Az arcfelismerő program használatára azonban senkit sem köteleznek,

ha nem szeretnénk kipróbálni, akkor természetesen utazhatunk a fizikai irataink felmutatásával. A FaceBoarding könnyebb használatának érdekében a fejlesztők egy telefonos applikációt is készítenek, amely az otthoni regisztrációt is lehetővé teszi az utazók számára.

Ez várhatóan 2024 júniusára készül majd el.

A célja a biometrikus azonosításnak az, hogy csökkentse a repülőtéri sorokat, felgyorsítsa a haladást, valamint a technológia megoldás lehet az útlevélcsalások problémakörére is. Ezt a fajta azonosítást már több nemzetközi repülőtéren és vonatállomáson is használják, ám a FaceBoardinghoz hasonló arcfelismerő rendszerek megléte

nem azt jelenti, hogy útlevél vagy személyi igazolvány nélkül érkezhetünk a repülőterekre.

Egyelőre még muszáj magunkkal vinnünk az iratainkat annak érdekében, hogy felszállhassunk a gépre.

Photo by Phil Mosley on Unsplash