Ez a furcsa német közlekedési lámpa összezavarja a látogatókat Ez a furcsa német közlekedési lámpa összezavarja a látogatókat
Fotó: Shutterstock

2025-01-09

  • Drive
  • Tech
  • Ez a furcsa német közlekedési lámpa összezavarja a látogatókat

Ez a furcsa német közlekedési lámpa összezavarja a látogatókat

Ne csodálkozz, ha a következő hónapokban Németországban járva egy olyan útjelző táblával találkozol, amelyet nem tudsz értelmezni – mint kiderült, a legtöbb német sem érti, mit jelent.

Bár a közúti jelzéseknek általában egységesnek kell lenniük, bizonyos országokban és régiókban előfordulhatnak eltérések, amelyek a helyiek számára könnyen érthetőek. Létezik azonban egy különös útjelző tábla, amelyből Németországban mindössze tizenhárom példány található. Ezt a fekete-fehér táblát a München és Ingolstadt közötti A9-es autópályán, valamint a Holledau és Wolnzach közötti A93-as autópályán találhatjuk meg, ám a legtöbb sofőr nem tudja, mit jelöl. Bár egy ismeretlen közlekedési tábla valóban veszélyes helyzeteket teremthet, ebben az esetben nem szükséges aggódnunk.

A táblák az önvezető járművek számára referenciapontként működnek, segítve őket abban, hogy pontosan meghatározzák helyzetüket az úton.

Mivel az önvezető autók – amelyek minimális emberi beavatkozással vagy teljesen önállóan képesek biztonságosan közlekedni – a közeljövőben mindennapos jelenséggé válhatnak, Németország több digitális tesztzónát alakított ki az A9-es és A93-as autópályákon. Azért választották ezeket az útszakaszokat, mert mindent tartalmaznak, ami szükséges az önvezető járművek teljesítményének értékeléséhez: egyenes és kanyargós szakaszok, dombos tájak, valamint különböző két-, három- és négysávos útszakaszok váltakoznak.

A speciális útjelző tábláknak köszönhetően az autók helyzete könnyedén meghatározható az úton, és a teszteredmények egyszerűen összehasonlíthatók.

Németországban 2017 óta zajlanak a tesztek mind a táblákkal, mind az önvezető járművekkel, miután életbe lépett az automatizált vezetésről szóló törvény. Bár Európában még nem engedélyezett a sofőr nélküli autók közforgalomban történő közlekedése, az Egyesült Államokban már használatban vannak – például a Google önvezető taxija, a Waymo is működik az országban, és más cégek is keményen dolgoznak saját modelljeik fejlesztésén.