2023-12-17
Hogyan és mikor előzzük meg a hókotrót?
A sofőrök annak örülnének a leginkább, ha lépten-nyomon hókotrókba botlanának, ami természetesen lehetetlen. A közútkezelőknek így fontossági sorrendet kell felállítaniuk. Az autópályákról a Nemzeti Autópálya Társaság gondoskodik. A karbantartási központjaikhoz tartozó járművekkel elsősorban a fő korridoroknak számító autópályaszakaszok megtisztítása a prioritásuk.
A fő- és mellékutakról a Szlovák Közútkezelő Vállalat (SSC) gondoskodik. Náluk is érvényes, hogy először az elsőrendű utakra rajzanak ki a hókotrók, csak utánuk következnek a kevésbé forgalmas utak, útszakaszok.
A városokban és a falvakban a helyi közútkezelők feladata az útszakaszok tisztítása és sózása. Ezek különféle szervezeti formában működhetnek, ezért az egész országra kiterjedően nehéz egységes definícióját adni annak, ki felel az utak járhatóságáért.
Ezt olvastad már? Tudtad, hogy télen más üzemanyagot tankolunk?

Fotó: Národná diaľničná spoločnosť
A közútkezelők is folyamatosan figyelik az időjárás-előrejelzéseket. Rövid ideig tartó havazás esetén érdemes megvárni annak végét, mert nagyon gyorsan ki tud alakulni a csúszós kásás réteg az utakon, még a hókotrók megjelenése előtt. Hasonlóképp nehéz elképzelni, hogy az éjszaka közepén megjelennének a járművek a vidéki utakon. Leghamarabb hajnalban érnek oda, hogy a diákok és a munkába utazók biztonságosan célba érhessenek.
Az időjárás-előrejelzések alapján érdemes felkészülnünk az utak sózására is – illetve arra, hogy ezek az anyagok alacsony hőmérséklet esetén kevésbé hatékonyak. Ráadásul ivóvízforrások vagy nemzeti parkok közelében korlátozottan alkalmazhatóak csak.
Ha hókotró vagy az utat sózó jármű mögött haladunk, kulcsfontosságú, hogy biztonságos követési távolságot tartsunk. Ezek a járművek váratlanul lelassíthatnak, irányt változtathatnak vagy megállhatnak. A megfelelő követési távolságnak köszönhetően kellő időnk lesz reagálni az ilyen helyzetekre. Az utak sózása során korrodáló hatású anyagokkal érintkezhet a karosszéria és főleg az alváz, ezért nagyon fontos az autó gyakoribb mosása. És persze nem éri meg túl közel sem hajtani ezekhez a járművekhez, a felpattanó kavicsok jelentette veszélyről már nem is beszélve.

Fotó: Shutterstock
Általánosságban elmondható, hogy nem ajánlott megelőzni a hókotrókat. De ha mégis sor kerülne rá, maximális óvatossággal kell eljárni. Mérlegelni kell, hogy valóban szükséges-e előzni, mert a hókotró előtt olyan útviszonyok várhatnak ránk, amelyek miatt nem nyerünk időt – és még magát a hókotró haladását is akadályozhatjuk.
Mindig bizonyosodjunk meg róla, hogy a hókotró sofőrje lát minket, és hogy kellő hely áll a rendelkezésünkre az előzéshez. A hókotró vezetőjének ugyanis az egész folyamatra, a hóeke és a sószóró berendezés használatára is ügyelnie kell – ezért különösen fontos, hogy végig lásson minket. Ne felejtsük el, hogy a hókotró előtt nagyobb hó is lehet vagy épp jeges felület, de ugyanez érvényes a szembesávra is. A közlekedési feltételek akár néhány tucat méter után homlokegyenest eltérőek lehetnek. És gondoljunk arra is, hogy a feltorlódott hó miatt az út keskenyebb a szokásosnál, míg a hóeke általában szélesebb, mint maga az azt használó jármű. Közvetlenül az előzés befejezése előtt így könnyen nehéz helyzetbe kerülhetünk.

Fotó: Národná diaľničná spoločnosť