Így büntetik a tolvajokat a mobilgyártók, ha ellopják a telefonodat Így büntetik a tolvajokat a mobilgyártók, ha ellopják a telefonodat
Fotó: Shutterstock

2025-02-01

  • Drive
  • Tech
  • Így büntetik a tolvajokat a mobilgyártók, ha ellopják a telefonodat

Így büntetik a tolvajokat a mobilgyártók, ha ellopják a telefonodat

Manapság már az életünk nélkülözhetetlen részét képezik az okostelefonok, egyes modellek pedig igen drágák is, ezért aztán a zsebtolvajok szeretett célpontjai. Most azonban a telefongyártók egy új, a szofverbe épített módszer segítségével nehezítik meg a bűnözők dolgát.

Az elmúlt években már a Google és az Apple is olyan erős, nehezen megkerülhető védelmi mechanizmusokat épített be operációs rendszereibe, amik jelentősen megnehezítik a tolvajok számára az ellopott készülékek eladását. A technológiának köszönhetően pedig már az is jóval több energiát és komolyabb szaktudást igényel, hogy egyáltalán értékesíthető állapotba tudják hozni az eltulajdonított telefonokat.

Ezt a védvonalat alkalmazzák például azokon a Pixel okostelefonokon, amelyeken Android 15-ös rendszer van telepítve, de az Identity Check funkció hamarosan megérkezik a Samsunghoz is: ez pedig minden olyan okoseszközön elérhető lesz, ami alkalmas a Samsung One UI 7-es rendszer futtatására.

Az Identity Check lényege a biometrikus azonosítás, mely segítségével elébe megy az ellopott telefonok értékesítésének. Ez a program ugyanis előzetes biometrikus azonosítás hiányában megakadályozza a készülék kritikus beállításainak és a felhasználói fiók adatainak (például gyári állapotba visszahelyezés, PIN- vagy jelkód megváltoztatása) változtatását. A kötelező azonosítást csak a megbízható lokációk esetében (így otthon, munkahelyen) lehet mellőzni, azonban arra érdemes figyelni, hogy a rendszer nem automatikusan aktiválja a funkciót, így azt nekünk kell bekapcsolni.

Image
Fotó: Shutterstock

Illetve a Google még tavaly jelentette be, hogy az Androidos telefonokat több olyan funkcióval is ellátták, amelyek szintén megnehezítik a telefontolvajok lopási kísérleteit. Ilyen a mesterséges intelligenciára támaszkodó Theft Detection Lock és az Offline Device Lock is, melyek a Google Play Services frissítésével már minden olyan telefonon megtalálhatók, amelyen Android 10-es rendszer van telepítve.

A Theft Detection Lock mozgásérzékelés segítségével képes lezárni a telefont, tehát ha a tolvaj hirtelen elfut előlünk, biciklire vagy autóba ugrik, akkor a rendszer automatikusan lezárja az eszközt. Az Offline Device Lock pedig akkor lép működésbe, ha a tolvaj egy távoli pontról próbálja leválasztani a telefont a különböző szolgáltatásokról. Ezeken túl pedig a Remote Lock funkció által lehetőségünk van távolról is lezárni a készüléket, ami időt ad arra, hogy a Find My Device segítségével kitöröljük személyes adatainkat.

Az Identity Checkhez hasonló funkciót kínál az Apple is az iOs 17.3-as kiadása óta, az iOS 18-as verzióval pedig már egy olyan védvonal került be az operációs rendszerbe, amely a lopott készülékek alkatrészként történő értékesítését is képes megakadályozni.

 

(Forrás: Haszon)