A repülőgép ajtaja tényleg kinyitható repülés közben? A repülőgép ajtaja tényleg kinyitható repülés közben?
Shutterstock

2024-03-11

  • Drive
  • Tech
  • A repülőgép ajtaja tényleg kinyitható repülés közben?

A repülőgép ajtaja tényleg kinyitható repülés közben?

Megingott az utasok bizalma a Boeing 737 Max 9-es gépeiben, miután január elején egy Alaska Airlines járatán kiszakadt egy darab a repülőgép oldalából. Emellett az elmúlt hónapokban több olyan videó is napvilágot látott, amelyben utasok kinyitják a repülőgép ajtaját fel- vagy leszállás közben − ezzel veszélybe sodorva nemcsak saját, de utastársaik életét is.

2023 végén egy utasnak sikerült is kinyitnia a kijárati ajtót, amikor a gépe leszállni készült Szöulban. A repülő végül biztonságosan landolt, azonban kilenc utast kórházba kellett szállítani légzési problémák miatt. Egy másik férfi a Southwest járatán közvetlenül a felszállás előtt nyitotta ki a vészkijáratot, és ugrott a szárnyra.

Bár a repülés közbeni ajtó- és ablaknyitási kísérletek nem gyakoriak, de ahogy az fentebb a videóban is látszik, volt már rá példa. De mikor lehetséges és milyen veszélyes következményekkel járhat mindez?

Egyáltalán ki lehet nyitni a repülőgép ajtaját repülés közben?
A rövid válasz: nem, a repülőgép ajtaja nem nyitható ki repülés közben, de potenciálisan van rá lehetőség fel- és leszállás közben. Az egész a kabinnyomáson és a mechanikus zárakon múlik.

Michele Meo, a brit Bath-i Egyetem anyagtudományi professzora elmondta, valójában szinte lehetetlen kinyitni a repülőgép ajtaját repülés közben, aminek egyszerű oka van:

az utastér nyomása magasabb, mint a külső légnyomás, az ajtók így lényegében a gép vázához vannak préselve.

Így tehát a nyomáskülönbség miatt utazómagasságban fizikai lehetetlenség kinyitni egy ajtót.

Az ajtók a szó szoros értelmében a levegőben is zárva vannak, a zárakat pedig a pilóta vezérli, és csak akkor nyílnak ki, amikor a gép leszáll. Akkor viszont már ki lehet nyitni az ajtókat, mikor a pilóta bemondja, hogy az ajtók kézi működtetése lehetséges.

„Süllyedés közben általában már kiengedik a pilóták a kabinnyomást, így az ajtó könnyen nyithatóvá válik"

mesélte a Matador Newsnak Danielle Keenan, a JetBlue légiutas-kísérője.

Tehát az alacsonyabb utazási magasság esetében már lehetséges az ajtók nyitása, ám mindez ekkor már az utastérre nem jelentene akkora veszélyt: a kabinnyomás ugyan csökkenne, és a mentőcsúszdák is kinyílnának, de a repülőgépeket úgy tervezték, hogy még nyitott ajtóval is biztonságosan repülhessenek, illetve landolhassanak – emellett a pilóták is azonnali süllyedésbe kezdenének, hogy kiegyenlítsék a nyomást.

Azaz:

a repülőgépek ajtajait és ablakait utazómagasság közben szinte lehetetlen kinyitni, de süllyedés közben, vagy a földön a beszállás és gurulás közben mindez már lehetséges.

Fotó: Shutterstock

Mi vár az elkövetőre?

Ha az incidens nem a levegőben történt, az utast egyből átadják a hatóságoknak. Bár a pontos következmények esetről esetre változnak, az utas kemény büntetésre számíthat − többek között súlyos pénzbírságra vagy akár örökre eltilthatják az adott légitársasággal való utazástól.