Utazás a jövőben: ilyen lehet a közlekedés 2054-ben Utazás a jövőben: ilyen lehet a közlekedés 2054-ben
Fotó: Getty

2024-12-13

  • Drive
  • Tech
  • Utazás a jövőben: ilyen lehet a közlekedés 2054-ben

Utazás a jövőben: ilyen lehet a közlekedés 2054-ben

A jövő nem csak a sci-fi filmek alkotóit izgatja, a kutatók is rengeteget foglalkoznak a kérdéssel, hogy hogyan fest majd a világ 10, 15 vagy akár 20 évvel később. A Travel Counsellors utazási ügynökség egy jövőkutatót kért fel, hogy közösen megalkossanak egy reális képet arról, milyenek lesznek az utazási szokásaink 2054-ben, azaz 30 év múlva.

Mind ismerjük azokat a '70-es és '80-as években megjelent képregényeket és leírásokat, amik szerint a 2000-es évekre teljesen természetes lesz az űrutazás számunkra. Sokan, sokféleképpen látjuk a jövőt és a lehetőségeket, de úgy tűnik: a kereskedelmi űrutazás álma még mindig élénken bennünk él.

Az Independent által idézett összeállítás legalábbis erre utal, melyben egy utazási ügynökség és egy jövőkutató, Tom Cheesewright ábrázolta azt, hogy hogyan változnak majd az évek során a nyaralási és utazási szokásaink.

Persze sokat beszélnek a lehetséges űrutazásokról is, de kezdjük az ennél realistább forgatókönyvekkel. A portál szerint ugyanis hamarosan újra kereskedelmi forgalomba állhatnak a hangsebességet átlépő, úgynevezett szuperszonikus gépek.

Erre igen nagy esély van, tehát ez azt jelenti, hogy 30 éven belül jelentősen lerövidülnek a repülős utak, ezzel megkönnyítve a mindennapjainkat.

A másik, viszonylag reális elképzelés szerint a gépek működése sokkal hatékonyabbá válik, mivel az akkumulátorok fejlesztése 2054-re odáig juthat, hogy még a repülőgépek is ezekre fognak támaszkodni. Emellett a kereskedelmi űrutazás is elérhető lehetőségként jelenik meg. A szakértők előrejelzései szerint a legnépszerűbb nyaralások például az űrben zajlanak majd.

A jövőkutató szerint ráadásul 2054-re olyan népszerű és megfizethető lesz az utazás ezen fajtája, hogy alig 10 fontért, vagyis nagyjából 12 euróért bárki vehet jegyet a kereskedelmi űrrepülőkre.

Cheesewright előrejelzései szerint a technológia olyan mértékben fejlődik, hogy a repülőtereken már nem kell majd várakoznunk. Az embereket egyszerű arcfelismerő rendszerek engedik majd felszállni a gépekre. A szakértő a globális felmelegedés hatásaira is figyelmeztet: szerinte a hagyományos turistaparadicsomok túl forrók lesznek ahhoz, hogy ott nyaraljunk. Ennek következményeként egyre többen fognak észak felé utazni, bár a túl hideg időjárás miatt ott sem töltenek majd hosszú időt.

Bár még nem lehet pontosan tudni, hogyan alakulnak majd az utazási szokásaink a következő 30 évben, az biztos, hogy radikális változásokra kell készülni.