2024-07-14
Ezt okozná, ha a Föld megszűnne forogni
Bár nehéz, de próbáljuk meg elképzelni, hogy a Föld forgása egyik pillanatról a másikra megáll. Jelenleg az Egyenlítőnél nagyjából 1670 km/órás sebességgel forog, tehát az óriási sebességről hirtelen nullára váltanánk: abban az esetben, ha ebben a pillanatban egy épületben tartózkodnánk, akkor nagy eséllyel azonnal a keleti falnak lökődnénk, és hirtelen a bolygónk gravitációs gyorsulásának 47-szeresét tapasztalnánk meg. Azonban az egy jó hír, hogy ebbe talán nem halnánk bele. Minden más viszont igen.
Bár a Föld teljesen megállna, minden más azonban továbbra is pontosan ugyanolyan sebességgel mozogna, mint amilyennel a bolygó korábban pörgött – ez magába foglalja az atmoszférát és az összes óceánt is. De a szelek nagyjából négyszer olyan gyorsak és erősek lennének, mint a valaha feljegyzett legerősebb, 408 km/órával tomboló szél. Ezen kívül valószínűleg hatalmas cunamihullámok tombolnának a szárazföldeken, elpusztítva mindazt, amit a szeleknek eddig nem sikerült.
A számításokból következtethető, hogy a legnagyobb károk az Egyenlítő környékén történnének, de hosszú távon a pólusok közelsége sem tudná megmenteni az embereket. Míg a forgás miatt a Föld közepe „kidudorodik”, addig a sarkok már jóval közelebb vannak a Föld középpontjához: és mivel itt a legnagyobb a gravitáció, ezért a forgás megszűnésével az óceánok nagy valószínűséggel elindulnának a sarkok felé, ami pusztító, halálos földrengéseket, valamint két, egymástól elhatárolt óceánt és egy hatalmas megakontinenst eredményezne a bolygó közepén.

Az IFL Science által idézett Witold Fraczek elemző szerint a kialakult „Északi-óceán” feltehetőleg beborítaná egész Európát, Oroszországot, Grönlandot, Kanadát és az Egyesült Államok egy részét is, a „Déli-óceán” pedig az egész Antarktiszt, de Argentína, Chile és Új-Zéland nagy részét is víz alá süllyesztené.