Csernobilhoz hasonló katasztrófa sújtotta területek, amiket bármikor meglátogathatunk Csernobilhoz hasonló katasztrófa sújtotta területek, amiket bármikor meglátogathatunk
Shutterstock

2024-06-09

  • Drive
  • Úti cél
  • Csernobilhoz hasonló katasztrófa sújtotta területek, amiket bármikor meglátogathatunk

Csernobilhoz hasonló katasztrófa sújtotta területek, amiket bármikor meglátogathatunk

Pompeji, Olaszország

Az ókori települést, mely a mai Nápoly közelében fekszik, a Vezúv Kr. u. 79-ben történt kitörése pusztította el. A természeti katasztrófa vulkáni hamu alá temette Pompeji városát, és bár figyelemre méltó részletességgel megőrizte épületeit, sőt lakosainak maradványait is, könyörtelen pusztítást végzett. A Forumon és az amfiteátrumon kívül látogassuk meg a lenyűgöző freskókkal díszített épületeket, különösen a híres Misztériumok villáját, amely Pompeji egyik legjobban megőrzött római kori villája.

A helyszín az UNESCO Világörökséghez tartozik és túrái általában három óráig tartanak, ami alatt mind az ókori római kultúrával, mind a természet elsöprő erejével szembesülhetünk.

Shutterstock

Plymouth, Montserrat szigete

Montserrat apró szigetének egykori fővárosát 1995-ben pusztított el a Soufrière Hills tűzhányó. Az 1995-ben történt kitörések vastag hamuréteg alá temették a várost, de a lakosság még időben elmenekült. A helyszín, melyet modern Pompejinek is neveznek, ma már nyitva áll a látogatók előtt, akik idegenvezetőkkel bejárhatják a lezárt zónát.

A szellemvároson kívül pedig a mostanra már lecsendesedett vulkán is megtekinthető.
Johnstown, Pennsylvania, USA

Az 1889-es johnstowni árvíz volt az Egyesült Államok egyik legsúlyosabb természeti katasztrófája, melyet a Pennsylvania-csatorna egyik gátjának átszakadása okozott. A víztömeg az egész városon végigsöpört és a mindent áttörő víztömeg több mint 2200 emberéletet követelt és széles körű pusztítást okozott.Tematikus túrák során felfedezhetjük a romokat és azt az újjáépített várost, amely már magasabbra került annak érdekében, hogy megelőzzék a jövőbeli katasztrófákat.

A túra során az oda látogatók végigsétálhatnak a South Fork-gát áttörésén is, amely az esemény erejének éles emlékét őrzi.
Fukusima, Japán

A 2011-es fukusimai atomerőmű katasztrófája valószínűleg sokakban friss emlékként él. A Richter-skála szerinti 9,1-es, Japán történelmében rekorderejű földrengés akkora szökőárat eredményezett, amely az erőmű 3 reaktorában is olvadást okozott. A szétáradó radioaktív szennyeződés következtében 20 kilométeres körzetben evakuálták a lakosságot.

Azóta Fukusima és környéke is ma egy gondosan ellenőrzött zárt zóna lett. Jelenleg is folynak a szigorú fertőtlenítési erőfeszítések, azonban bizonyos protokollok mellett már szerveznek túrákat ide.

Ezen túrák során a látogatóknak lehetőségük van megtekinthessék az erőmű külsejét és a zárt zónán kívüli területeket.

Shutterstock

Hirosima, Japán

Az elmúlt 100 évben a szigetországot több tragédia is érte. A Hirosimai Béke Emlékpark a világtörténelem egyik legsúlyosabb csapásának helyszíne, amely Hirosima 1945. augusztus 6-ai atomtámadása előtt állít emléket. Személyes történeteken és korabeli műtárgyakon keresztül ismerkedhetünk meg a múzeumban a mindent elsöprő bomba pusztító hatásával, a nemzeti traumával és a békéért folytatott folyamatos küzdelemmel.

Az 1964-ben meggyújtott Hirosimai Béke Emlékláng a parkban található és célja az, hogy szüntelenül égjen addig, amíg a világban el nem törlik teljesen a nukleáris fegyvereket.

Shutterstock