Továbbra is ebben az európai országban él a legtöbb dohányos Továbbra is ebben az európai országban él a legtöbb dohányos
Fotó: Shutterstock

2024-07-19

  • Drive
  • Úti cél
  • Továbbra is ebben az európai országban él a legtöbb dohányos

Továbbra is ebben az európai országban él a legtöbb dohányos

Az összes dohánytermék közül még mindig a dobozos cigaretta a legnépszerűbb választás: 10-ből körülbelül 7 dohányos napi rendszerességgel ezt szívja. Ami az átlagfogyasztást illeti, ez változatlan maradt a 2020-as adatokhoz képest: átlagosan naponta 14-szer gyújtanak rá a dohányosok.

Az EU-s országok közül Bulgáriában a legmagasabb az arányuk a társadalomban (37 százalék).

Őket követi Görögország és Horvátország, ahol a lakosság 36, illetve 35 százaléka dohányzik. A legalacsonyabb arányban a svéd társadalomban gyújtanak rá, ott mindössze 8 százalék ez a szám.

Ezt is olvasd el! Ezek jelenleg a világ legélhetőbb városai

A nemrég elterjedt elektromos cigarettát – e-cigit – a válaszadók csupán 3 százaléka használja, különösen a 15 és 39 év közöttiek körében közkedvelt. Érdekesség, hogy minden harmadik megkérdezett azért kezdett el e-cigarettázni, mert a barátai is ezt tették, 36 százalékuk pedig azért választotta ezt, hogy abbahagyja vagy csökkentse a dohányfogyasztását.

Fotó: Shutterstock

Erősebb dohányszabályozásra való törekvés

Az EU a rákbetegségek elleni terv részeként azt tűzte ki célul, hogy 2040-re megvalósítja a „dohánymentes generáció” ötletét.

Ez is érdekelhet: Kiderült, hol a legdrágább az élet a külföldi munkavállalók számára

Ez azt jelentené, hogy a lakosság kevesebb mint 5 százaléka használ dohánytermékeket – szemben a legutóbbi felmérés szerinti jelenlegi 24 százalékkal.

A dohányzás évente 700 ezer halálesetért felelős, és a legnagyobb elkerülhető egészségügyi kockázatot jelenti az EU-ban.

Fotó: Shutterstock

Lilia Olefir, a Smoke Free igazgatója szerint csakis egy harmonizált uniós szabályozás lehet a megoldás. Ennek központjában a dohány- és nikotintermékekre kivetett minimális adókulcsok emelése, a kötelező egyszerű csomagolás, a határokon átnyúló online értékesítés tilalma, valamint a tizenévesek védelme kell, hogy szerepeljen.

Forrás: Euronews