2023-11-23
Hogyan kerül 3 kanadai város a világ legélhetőbbjei közé? Elmondjuk!
Az ország festői nyugati partján fekvő Vancouver idén Kanada legélhetőbb városa lett.
Az itt lakókat egyszerűen lenyűgözi a természet szépsége: a hegyek és az óceán sajátos kombinációja izgalmat és változatosságot visz a hétköznapjaikba.
A szabadban töltött idő nélkül szerintük egyenesen lehetetlen, hogy jól érezzük magunkat, ám ez itt elég könnyű feladat, hiszen Vancouver hemzseg a kisebb-nagyobb parkoktól. Ezek közül klasszikus célpont a hatalmas, 405 hektáros Stanley Park – a város szívében zöldellő területen egy több száz éves fákból álló esőerdőben találjuk magunkat.
Rengeteg túraútvonal közül is választhatunk: a valódi sportteljesítményre vágyóknak ajánlott a közeli Grouse-hegy megmászása. Bár egy viszonylag rövid, 2,9 km-es ösvényről van szó, 800 méteres szintemelkedést és 2800 lépcsőfokot kell túlélnünk ahhoz, hogy feljussunk a csúcsra. Akik pedig inkább a város gasztronómiájában merülnének el, azok sem fognak csalódni, ugyanis termelői piacok, food truckok, felkapott bisztrók és újhullámos kávézók tömege vár minket – és állítólag a legkiválóbb sushi-éttermek Japánon kívül.
Ez is érdekelhet! Montréal, az amerikai Párizs
A Sziklás-hegység közelében található Calgary az itt lakók szerint igazi kisvárosi hangulatot nyújt, pedig közel másfél milliós lakosságával Kanada negyedik legnagyobb városa. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lenne számtalan izgalmas kulturális program, teltházas éttermek és pezsgő éjszakai élet, azonban mindez egy egymásra odafigyelő közösséggel ötvöződik.
Kanada egyik legmegfizethetőbb nagyvárosában az emberek kifejezetten szeretnek mozogni, és ezt az is elősegíti, hogy itt találjuk teljes Észak-Amerika legkiterjedtebb járda- és kerékpárút-hálózatát.
Mintegy 1000 kilométeren át tekerhetünk vagy futhatunk anélkül, hogy elhagynánk Calgaryt. A hosszú és hideg teleket pedig a lakosság nagy része az 1988-as téli olimpiára épült infrastruktúrának köszönhetően síeléssel vagy jégkorcsolyázással tölti.
Kanada legnagyobb népességű városa leginkább emberközpontú közlekedési rendszere miatt ért el ennyire előkelő helyezést. Lakosai kifejezetten biztonságban érzik magukat az utcákon – na és a föld alatt. Toronto ugyanis híres a PATH nevű földalatti járdahálózatáról: a belváros üzleteit, éttermeit vagy épp orvosi rendelőit összekötő, összesen 30 kilométeres útvonalnak köszönhetően a lakosok megtehetik, hogy télen is kabát nélkül közlekedjenek. A városban rengeteg ponton találkozhatunk bérelhető kerékpárokkal is, szóval az élhető közlekedésre itt nem igazán lehet panasz.
Toronto egyébként a világ legszínesebb városa: az itt élők több, mint fele külföldön született.
Ez egyrészt ösztönzi a változatos fesztiválok és gasztronómia események létrejöttét, másrészt rengeteg különböző hátterű embernek teremt lehetőséget arra, hogy részt vegyen Észak-Amerika egyik legjelentősebb tech-központjának további fellendülésében.