2023-10-07
Idén ezekbe az országokban a legbiztonságosabb utazni
A mutató megállapításához összesen 23 faktort vesznek figyelembe, így például
- a bűnözési rátát;
- a terrorista cselekedeteket;
- az erőszakos demonstrációkat;
- a szomszéd országokkal való kapcsolatot;
- és a politikai helyzet stabilitását.
Ezeket a faktorokat három fő kategóriába sorolják – társadalmi biztonság és védelem, a folyamatban lévő belföldi és külföldi konfliktusok, illetve a militarizáció tényezői.
A 2023-as jelentés szerint a globális béke a tavalyi évhez képes kicsit romlott, így 2023 a tizenharmadik olyan év lett, amikor romlott a világ általános biztonsága. Idén a vizsgált 163 országból 66-ban javult, 95-ben pedig romlott a mutató, az orosz-ukrán háború pedig jelentősen befolyásolta a globális béke szintjét.
Így nem csoda, hogy Oroszországban és Ukrajnában romlott a legnagyobb arányban a mutató, rajtuk kívül Haiti, Mali és Izrael esetében volt tapasztalható a nagymértékű romlás.
Összességében az elmúlt 15 évben a világ egyre veszélyesebbé vált, átlagosan pedig ezalatt az idő alatt mintegy 5 százalékkal romlottak az országok mutatói.
A ranglista tetején nem meglepő módon Izland végzett, aki már 2008 óta tartja a csúcsot. A második helyre Dánia került, a helyezését az alacsony korrupciónak köszönheti. A bronzérmet Írország vitte haza, aki a tavalyi eredményekhez képest öt helyet tudott előrelépni a listán.
A top10-es ranglistát Svájc zárja, a teljes rangsor pedig így néz ki:
- Izland
- Dánia
- Írország
- Új-Zéland
- Ausztria
- Szingapúr
- Portugália
- Szlovénia
- Japán
- Svájc
Fotó: Shutterstock
Szlovákia idén a 26. helyre került.