Ahova nem érdemes utazni: íme a legveszélyesebb országok 2023-ban Ahova nem érdemes utazni: íme a legveszélyesebb országok 2023-ban
Getty Images

2023-10-09

  • Drive
  • Úti cél
  • Ahova nem érdemes utazni: íme a legveszélyesebb országok 2023-ban

Ahova nem érdemes utazni: íme a legveszélyesebb országok 2023-ban

Arról már korábban beszámoltunk, mely országok számítanak a legbiztonságosabbnak, ám a jelentésből az is kiderült, hová nem érdemes mostanában elutazni.

A mutató megállapításához összesen 23 faktort vettek figyelembe, így például

  • a bűnözési rátát;
  • a terrorista cselekedeteket;
  • az erőszakos demonstrációkat;
  • a szomszéd országokkal való békés kapcsolatot;
  • és a politikai helyzet stabilitását.

Ezeket a faktorokat három fő kategóriába sorolják – társadalmi biztonság és védelem, a folyamatban lévő belföldi és külföldi konfliktusok, illetve a militarizáció tényezői.

Tovább romlott a világ általános biztonsága

A 2023-as jelentés szerint a globális béke a tavalyi évhez képest is romlott, ezzel pedig 2023 a tizenharmadik olyan év lett, amikor romlott a világ általános biztonsága.

Idén a világ országainak több mint felében romlott a békességi mutató, a legnagyobb hanyatlás a háborúban álló Oroszország és Ukrajna, illetve Haiti, Mali és Izrael esetében volt megfigyelhető.

Érdekesség, hogy míg Észak-Afrika és a Közel-Kelet évek óta a legkevésbé biztonságos területeknek számítanak, idén számos ide tartozó ország indexe is javult. Ezen országok esetében a folyamatban lévő konfliktusok, a terrorizmus, a belső viszályok, illetve a belső viszályokból származó halálesetek száma is csökkent, így ezeken a területek sikerült elérniük a legnagyobb fejlődést. A legnagyobb pozitív fejlődést Elefántcsontpart, Afganisztán és Líbia érték el.

A legjelentősebb mértékben a nemzetközi konfliktusok, a belső viszályokból származó halálesetek, illetve a politikai instabilitás kategóriáiban volt tapasztalható visszaesés. A 23 faktorból 16-nál romlott a helyzet, de gyilkosságok tekintetében a 163-ból 104 országban javult a mutató.

Nem jó hír, de összességében az mondható el, hogy az elmúlt 15 évben a világ egyre veszélyesebb lett: a jelentés szerint ebben az időszakban minden ország biztonsági állapota 5 százalékponttal csökkent – különösen a Szaharai-régió helyzete romlik leginkább.

Íme a lista

Mindennek ellenére, ahogy a legbiztonságosabb országok esetében sem történt változás az első helyen, úgy a legveszélyesebb országoknál sem. Továbbra is Afganisztán számít a legveszélyesebb területnek, a 10 legkevésbé biztonságos országok ranglistája pedig így alakult:

  1. Afganisztán
  2. Jemen
  3. Szíria
  4. Oroszország
  5. Dél-Szudán
  6. Kongói Demokratikus Köztársaság
  7. Irak
  8. Szomália
  9. Közép-Afrikai Köztársaság
  10. Szudán

Fotó: Shutterstock