Az évtized végére megépülhet a világ egyik leghosszabb földalatti vasúti alagútja Az évtized végére megépülhet a világ egyik leghosszabb földalatti vasúti alagútja
Fotó: Shutterstock

2024-06-26

  • Drive
  • Úti cél
  • Az évtized végére megépülhet a világ egyik leghosszabb földalatti vasúti alagútja

Az évtized végére megépülhet a világ egyik leghosszabb földalatti vasúti alagútja

X. Frigyes dán király június 24-én, hétfőn avatta fel a Balti-tenger alatt 18 kilométer hosszan húzódó alagút első – 217 méteres – elemét. Az útszakasz Dél-Dániát köti majd össze Észak-Németországgal – méghozzá autóval és kötött pályán is át lehet rajta majd haladni.

A várhatóan 2029-ben megnyíló Fehmarnbelt legnagyobb előnye, hogy a jelenlegi 45 perces kompátkelésről mindössze 7 perces vonatútra csökkenti az utazási időt.

Ez is érdekelhet: Víz alatti vasúthálózat kötheti össze hamarosan Spanyolországot Marokkóval

A Sund & Baelt építő vállalat szerint még 13 éve született arról egy döntés, hogy a Dánia déli részén fekvő Lolland és az északnémet Fehmarn közötti összeköttetést földalatti alagútként kell megépíteni.

Projekt kezdete

A munkálatok a dán oldalon 2022 júliusában, a német oldalon pedig pontosan egy évvel később kezdődtek meg.

Ezt is nézd meg! Épül az első víz alatt autóút Olaszországban

Az alagút 89 betonelemből áll majd össze, amelyeket a Lolland-szigeteken található Roedbyhavnban, Észak-Európa legnagyobb építőanyagait előállító létesítményében gyártanak le. Májusban már ki is öntötték az első elemet.

Mennyibe kerül ez Dániának?

A fehmarni összeköttetés 55,1 milliárd koronájába – nagyjából 4,8 milliárd eurójába – kerül majd a dán államnak. A kormány később dönt az alagút útdíjának mértékéről.

Forrás: Euronews