2024-11-12
Zvláštna atrakcia Antarktídy: „krvácajúci" vodopád
Keď si predstavíte Antarktídu, ako prvé vám napadne snehobiela krajina. Na jednom mieste však ľadovú krajinu preruší červenkastý vodopád známy pod prezývkou Krvavý vodopád. Tento neobyčajný jav má prekvapivo jednoduché vysvetlenie.
Prírodné divadlo známe ako Krvavé vodopády, ktoré sa nachádza na východnej strane Antarktídy, približne oproti Novému Zélandu, pramení v ľadovci Taylor a cez jazero Bonney sa vlieva do oceánu. Tento jav už dlho fascinuje výskumníkov, ktorí si dlho mysleli, že červenkastú farbu spôsobuje istý druh rias, ale v skutočnosti to nemusí byť príčinou jeho zafarbenia.
Ako vysvetľuje Jill Mikuckiová, mikrobiologička z Univerzity v Tennessee, hoci okolitá voda vyzerá krištáľovo čistá, červenkastú farbu spôsobuje oxid železitý. Ak konkrétna voda obsahuje železo, ale napriek tomu vyzerá číra, je to preto, že železo nebolo zoxidované. Keď je však voda v dlhodobom kontakte so vzduchom, dochádza k oxidácii, ktorá spôsobuje červenú farbu povrchu.
K tomuto procesu však prispievajú aj niektoré tolerantné mikróby, tzv. extrémofily. Tieto mikroorganizmy dokážu prežiť v extrémne drsných prostrediach, ako sú soľ a chlad. Mikróby, ktoré vyživujú krvavý vodopád, sú chemosyntetické, t. j. dokážu premieňať zlúčeniny síry a železa na energiu. A keďže sa „živia“ železom v horninách, nevedomky ho erodujú a železo posielajú do vody Taylorovho ľadovca − uvádza National Geographic.
Zaujímavé je, že voda vo vodopáde napriek drsným teplotám vôbec nezamŕza. Výskum naznačuje, že je to čiastočne spôsobené tým, že voda pri mrznutí vyžaruje teplo osobitným spôsobom, ktorý zohrieva okolie. Na druhej strane, k existencii vodopádu prispieva aj obsah soli, keďže slaná voda môže zamrznúť len pri oveľa nižších teplotách ako sladká.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !