Na dne Grónska vznikla obrovská diera – ale prečo? Na dne Grónska vznikla obrovská diera – ale prečo?
Foto: Shutterstock

2024-11-11

  • Drive
  • Outdoor
  • Na dne Grónska vznikla obrovská diera – ale prečo?

Na dne Grónska vznikla obrovská diera – ale prečo?

Málokto to vie, ale Grónsko nie je len obrovská ľadová plocha: v roku 2018 bol v hĺbke ostrova objavený obrovský kráter starý približne 58 miliónov rokov, ktorý vedcom poskytol prevratné informácie o geologickej minulosti Zeme.

Kráter široký 31 kilometrov bol objavený pod ľadovcom Hiawatha na severozápade ostrova a predpokladá sa, že ho vytvoril asteroid alebo kométa.

Pri takomto náraze sa však musela uvoľniť obrovská energia, čo mohlo mať ohromujúce environmentálne dôsledky – napríklad klimatické zmeny a masové vymieranie niektorých druhov.
Ako bol objavený tento kráter pod ľadovou pokrývkou?

Hoci samotný kráter bol objavený v roku 2018, jeho známky boli viditeľné už v lete 2015. Vtedy začali vedci analyzovať radarové merania NASA na podľadovom teréne, ktoré sa zhromažďovali viac ako dve desaťročia. Radarové snímky ukázali zreteľnú kruhovú priehlbinu pod ľadovcom Hiawatha. Tím výskumníkov z nemeckého Inštitútu Alfreda Wegenera, ktorý sa už predtým domnieval, že ide o dôsledok nárazu, začal v roku 2016 skúmať túto zaujímavú anomáliu.

Pomocou ultraširokopásmového radarového sonaru výskumníci využili pokročilú technológiu, aby prenikli hlboko do hrubého ľadu a získali podrobné informácie o podpovrchovej štruktúre. Radary nakoniec potvrdili prítomnosť obrovského krátera, ktorého tvar a okraj naznačovali, že zníženina vznikla nárazom.

Prečo kráter vedcov tak nadchol?

Objav krátera Hiawatha poskytol vedcom jedinečnú príležitosť študovať vplyv dopadov asteroidov na históriu našej planéty. Geológia krátera a jeho minerálne zloženie im umožnili nahliadnuť do energie uvoľnenej počas dopadu, rozsahu spôsobených škôd a dlhodobých dôsledkov pre život na Zemi. Takýto dopad mohol mať významný vplyv na klímu aj vývoj grónskeho ľadovca - napríklad roztavenie okolitého ľadu a ovplyvnenie tvorby ľadovcov.

Image
Foto: NASA Scientific Visualization Studio
Kľúčové však bolo aj to, aby bolo možné určiť vek krátera, aby sa dopad dal zosúladiť s významnými udalosťami v histórii Zeme.

Presný vek krátera Hiawatha je však stále sporný: dlho sa predpokladalo, že dopadol približne pred 13 000 rokmi, na konci poslednej doby ľadovej, ale najnovšie výskumy naznačujú, že môže byť oveľa starší, približne 58 miliónov rokov. To znamená, že k nárazu mohlo dôjsť v čase, keď Grónsko ešte nepokrýval ľad, ale dažďový prales. Uvoľnená energia mohla v každom prípade spôsobiť prírodné katastrofy, ako sú zemetrasenia a lesné požiare.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !