2024-08-05
Otravné osy. Vyskúšajte na ne tieto babské recepty!
Posledné týždne, len čo si sadneme s jedlom či nápojom sú všade okolo nás. Vletia do interiérov našich domovov a nevedia si nájsť cestu späť. Zdá sa, že osy sú tento rok výrazne otravné a premnožené.
Na svete existujú stovky známych druhov ôs. Väčšinu z nich však tvoria parazitické osy, ktoré nebodajú a sú využívané v poľnohospodárstve pre hubenie škodcov, teda ako náhradka insekticídov. Osy nemajú medzi ľuďmi dobrú povesť. Máme tendenciu považovať ich za agresívne a dotieravé, navyše ich čierno-žlté sfarbenie vyvoláva u mnohých ľudí strach. V skutočnosti sú však dôležitou súčasťou celého ekosystému: opeľujú kvety a ako predátori znižujú populáciu iného, menšieho hmyzu – živia sa totiž kliešťami, mšicami, belorítkami a húsenicami.
V rámci ekosystému sú korisťou mnohých druhov zvierat na celom svete: vtákov, plazov a obojživelníkov. Žerie ich najmenej 24 druhov vtákov, no skôr lovia osamelé druhy. Hmyz, ktorý sa osami častokrát živí sú modlivky a vážky.
Osy zvyčajne priťahujú ovocné, kvetinové a sladké vône. Nie je pritom dôležité, či pochádzajú z prírodných alebo umelých zdrojov (nápojov alebo kozmetiky). Hmyz vo všeobecnosti má rád jasné, žiarivé farby a kvetinové vzory. Priťahuje ich aj mäso, sladkosti, koláče, alkohol, vôňa niektorých rastlín a dokonca aj vôňa farieb, lakov alebo niektorých odpadových materiálov. Podľa odborníkov tento rok osy zmenili svoje správanie: sú agresívnejšie, pričom dlhotrvajúce teplé počasie a dostatok potravy naokolo im poskytujú ideálne podmienky na množenie. Problém je tiež, že žerú všetko vrátane zdochlín, a tým je ich uštipnutie nebezpečnejšie. Môžu prenášať množstvo baktérií.
Podobným spôsobom s nimi môžeme bojovať. Tak, ako niektoré vône osy priťahujú, iné ich účinne odpudzujú. Patria medzi ne klinčekový olej a ocot, vôňa citróna, bazalky, mäty, majoránky, tymiánu, paliny, eukalyptu, cesnaku, tea tree oleja či vôňa praženej kávy.
Pomáhajú aj rastliny. Na balkón, terasu alebo parapet môžeme umiestniť kvetináče s levanduľou, mätou, majoránkou, tymiánom alebo medovkou.
Náš tip: citrónová kôra a klinčeky – na stôl, kde sedíte, umiestnite misku s nastrúhanou citrónovou kôrou a nadrveným klinčekmi.
Pokiaľ sa cítite ohrození množstvom ôs vo vašom okolí, máme pre vás ďalší overený tip: stačí odrezať hrdlo z fľaše na vodu a potom ju vložiť hore dnom do druhej časti. Vytvorí sa tak lievik, z ktorého sa hmyzu bude ťažko unikať. Dovnútra stačí naliať sladkú vodu – skvelú návnadu na osy, ktorej neodolajú.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !