2025-01-24
Nečakané tajomstvá komplimentov: Zistite, ako si ľudia lichotia po celom svete!
24. januára každoročne oslavujeme Medzinárodný deň komplimentov, ktorý nás vedome nabáda k tomu, aby sme si všímali pozitívne stránky druhých a otvorene ich ocenili.
Tento deň má univerzálne posolstvo – pochváliť niekoho nestojí nič, no jeho efekt môže byť ohromný. Ako však komplimenty fungujú v rôznych kútoch sveta? Prekvapivo, pravidlá hry sú odlišné. Poďme sa pozrieť, ako sa uznanie vyjadruje naprieč kultúrami.
Francúzi považujú komplimenty za súčasť spoločenského bontónu, no nepreháňajú to. Ak niekoho pochvália, robia to s dôvtipom a precíznosťou. Kompliment často smeruje k estetike – móde, štýlu alebo jedlu. Napríklad veta: „Votre robe est magnifique!“ (Vaše šaty sú nádherné!) dokáže okamžite zdvihnúť náladu. Ale pozor! Na prehnané alebo neúprimné komplimenty sú Francúzi citliví. Autenticita je tu kľúčová.
V Japonsku je kultúra komplimentov hlboko prepojená so zásadou skromnosti. Ak niekoho pochválite, napríklad za jeho pracovné úspechy alebo vzhľad, očakávajte, že dotyčný odpovie skromným odmietnutím alebo zľahčením. Táto reakcia nie je nezdvorilosťou, ale prejavom pokory. Bežný kompliment znie napríklad: „Sugoi desu ne!“ (To je úžasné, však?), pričom tento výrok môže byť použitý aj na vyzdvihnutie tímového úsilia.

V Brazílii sú komplimenty srdečné a spontánne. Obyvatelia tejto krajiny si radi všímajú detaily, či už ide o osobnosť, úsmev alebo tanec. Ak na vás niekto vychrlí nadšené: „Que sorriso lindo!“ (Aký krásny úsmev!), nemajte obavy – je to úprimné. Komplimenty sú tu skôr ako malá oslava individuality a priateľstva, než len spoločenský akt.
V Indii komplimenty často prenikajú hlbšie, za povrchové veci. Pochváliť niekoho môže znamenať aj uznanie jeho vnútorných kvalít. Bežné sú aj tradičné gestá, ako napríklad sklopenie rúk pri pozdrave spojené so slovom „Namaste“, čo vyjadruje úctu. Komplimenty sa však môžu jemne líšiť podľa regiónu a jazyka, keďže India je nesmierne kultúrne rozmanitá.

Nóri sú známi svojou rezervovanosťou, a preto aj komplimenty podávajú opatrne. Ak vám však pochvália niečo, ako napríklad: „Det er flott!“ (To je skvelé!), môžete si byť istí, že to myslia úprimne. Prehnaná chvála sa tu považuje za neprirodzenú, a tak aj jednoduché gesto uznania má veľkú váhu.
V tradičných afrických komunitách majú komplimenty často hlboký spoločenský význam. V niektorých kmeňoch, napríklad medzi Zulu ľuďmi, sú súčasťou pozdravov a vyjadrujú vzájomnú úctu. Pochvala môže byť zameraná nielen na osobu, ale aj na jej rodinu či komunitu, čím sa posilňuje sociálna súdržnosť.

Nezáleží na tom, kde sa nachádzate – podstata komplimentov je všade rovnaká: zlepšiť deň niekomu inému. Skúste si počas tohto dňa nájsť chvíľu na to, aby ste ocenili priateľa, kolegu alebo dokonca cudzieho človeka. Či už slovami, gestom alebo úsmevom – kompliment môže byť univerzálnym jazykom láskavosti, ktorý nepozná hranice.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !