Už ste bývali v matrioške? V tomto meste môžete!
Ruskú folklórnu bábiku z dreva, matriošku, pozná asi každý. No cestovatelia ju môžu zažiť aj zvnútra – v čínskom meste Manzhouli na hraniciach Číny, Mongolska a Ruska.

V letných mesiacoch tu môžete stráviť príjemné chvíle na brehoch jazera Hulun, piateho najväčšieho sladkovodného jazera v Číne. Avšak v zime sem cestujú len tie najodolnejšie cestovateľské typy hľadajúce extrém. Teplota v tomto vnútrozemskom meste totiž klesá bežne k mínus 25 ºC. Mesto Manzhouli sa ťažko dá nazvať turistickým rajom a je skôr známe ako hraničná stanica, cez ktorú Čínu opúšťajú vlaky plne naložené tovarom do Európy. Aj preto dostalo prezývku „brána do ďalekého východu".
Matrioškové námestie
Foto: 123rf
No ani v tomto meste sa nevzdávajú pri lákaní turistov. Manzhouli vyhľadávajú pre jeho polohu na pomedzí troch krajín tí, ktorí chcú vidieť viaceré krajiny za krátky čas. Ubytovať sa pritom môžu na námestí plnom matriošiek. Je ich tu cez 200 a najväčšia z nich má cez 30 metrov. Je to pritom funkčná budova slúžiaca ako štvorhviezdičkový hotel, reštaurácia aj koncertná sieň. Jej podoba symbolizuje dievčatá zo všetkých troch národov. Sochy na námestí dopĺňa množstvo veľkonočných vajec.
Kde sa Lenin stretáva s Mandelom
Námestie inšpirované stretnutím západu s východom môže pôsobiť gýčovito, no nedá sa mu uprieť fotogenickosť. Jeho originalita v inak fádnej krajine mongolských stepí pobaví. Nájsť tu môžete napríklad matriošku Lenina spolu s Nelsonom Mandelom, stojac hneď vedľa seba. Jedinečný kolorit námestia dopĺňajú pestrofarebné budovy. Nájdete tu napríklad repliku ikony Moskvy – Chrám Vasila Blaženého. Pokiaľ nebudete mať po prechádzke námestím matriošiek dosť, môžete si tento najtypickejší ruský suvenír zakúpiť v jednom z mnohých miestnych obchodov. Matriošky sú tu nielen drevené, ale zobrazené aj na nekonečnom množstve rôznych iných suvenírov.