Tipy na výlety: doliny a tiesňavy Slovenska Tipy na výlety: doliny a tiesňavy Slovenska
Foto: Shutterstock

2022-08-06

Tipy na výlety: doliny a tiesňavy Slovenska

Demänovská dolina

Lesy, hory, kopce, štíty, bystriny. Čerstvý vzduch a podmanivá príroda na vás čaká v najkrajšej doline Národného parku Nízke Tatry. Nachádza sa tu vyše 840 km turistických chodníkov. Medzi najobľúbenejšie patrí hrebeňovka medzi Ďumbierom – najvyšším vrchom národného parku a niečo nižším Chopkom. Ak sa radi kocháte nádhernými výhľadmi, ale chýba vám kondička, na Chopok sa môžete vyviezť aj lanovkou a odfotiť sa s drakom Damiánom. Podľa povesti to bol najmocnejší drak strážiaci poklady v demänovských jaskyniach. Ochladenie práve v podzemnom svete jaskýň oceníte počas horúceho leta. Potoky Demänovka a Zadná voda, ktoré dolinou pretekajú, sa ponárajú a vytvárajú svetoznámy podzemný systém Demänovských jaskýň. Sprístupnené sú Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. Milovníci adrenalínu ocenia outdoorový lanový park vysoko v korunách stromov. Tarzania vás vyzve na jej zdolanie a zaplaví endorfínmi.

Vrátna dolina

Dolina patrí medzi najnavštevovanejšie stredisko Malej Fatry. Hneď na jej začiatku sa nachádza unikátny kaňon, kde budete obdivovať niekoľko pôsobivých skalných útvarov a viacero vodopádov. Rozdeľuje sa na ďalšie dve doliny Starú a Novú. Pri Chate Vrátna môžete nastúpiť na karabínkovú lanovku na Chleb, ktorá vám značne zjednoduší výstup na hlavný hrebeň pohoria, odkiaľ si zvolíte ďalšiu turistickú trasu. Nájdu si tu svoje aj nároční turisti alebo výletníci s cieľom jednoduchých prechádzok na vrcholy, ktoré sú zjednodušené lanovkami do Snilovského sedla a na Grúň. Hneď pri hornej stanici lanovky si vychutnáte dychberúce výhľady v Panorama restaurant so slnečnou terasou. Vyjsť môžete na najvyšší vrch Veľký Kriváň alebo sa po hrebeni dostane na Stoh. V okolí stojí za zastávku socha Juraja Jánošíka v Terchovej, malebné prechádzky cez Jánošíkove diery, rozhľadňa Terchovské srdce či výborné podmienky na cykloturistiku.

Manínska tiesňava 

Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny miestami vysoké až 400 m. Šírka najužších miest sotva stačí na priechod autobusu. Vitajte v Manínskej tiesňave – najužšom kaňone na Slovensku. Smerom proti prúdu potoka pokračujte po náučnom chodníku, ktorý vás zavedie k ďalšej prírodnej rarite - Kostoleckej tiesňave s najväčším skalným previsom na Slovensku a impozantným sutinovým kužeľom. Nádherné vápencové skaly sa stali lákadlom, ktoré obdivujú turisti, cyklisti aj horolezci. Môžete si tu spraviť celý okruh a na trase preskúmať dve jaskyne. Jaskyňa pod Černokňažníkom ponúka krásne výhľady na tiesňavu. Väčšia a hlbšia Partizánska jaskyňa, na ktorej konci uvidíte visieť netopiere. Ešte pred 100 rokmi mala tiesňava úplne iný tvar. Jej skaly neboli obrastené vegetáciou, ako je to dnes. Najužšie miesto nebolo prejazdné pre vozy, a tak furmani museli náklad vyložiť, vozy rozobrať a opäť zložiť. Fungovalo to tak do roku 1933, keď bola odstrelená časť brala. V tom čase bola cez tiesňavu vybudovaná spevnená cesta.

Veľký Sokol

Na hranici Košického a Prešovského kraja, v pohorí Slovenský raj, nájdete jednu z najdivokejších slovenských tiesňav. Veľký Sokol je zároveň i najdlhšou tiesňavou našej krajiny. Keďže je trasa o niečo náročnejšia, veľa turistov tu nestretnete. Odmenou vám bude tichá turistika a úzka roklina s názvom Sokol, ktorého dielom sú aj tri vodopády. Tiesňavu ukončuje Rothova roklina, pomenovaná po priekopníkovi turistiky. Niektoré svahy tiesňavy majú výšku až 300 metrov. Neďaleko sa nachádza Roklina Piecky s najvyšším rebríkom. Veľký Sokol spolu s turisticky neprístupným Malým Sokolom tvoria Národnú prírodnú rezerváciu Sokol s najvyšším, piatym stupňom ochrany.