2024-06-02
Hady na Slovensku: Naučte sa ich rozpoznať a čo robiť, ak vás uštipne zmija
Najväčším z nich je užovka stromová (Zamenis longissimus). Tento majestátny had môže dorásť až do dĺžky 2 metrov, čo z neho robí najväčšieho hada v našej krajine. Užovka stromová je neškodná a veľmi plachá, často ju nájdete v lesoch, kde sa živí hlodavcami, vtákmi a ich vajíčkami. Človeku sa ako každý had snaží vyhnúť, ale ak je zahnaná do prostredia, kde nemá kam uniknúť, robí výpady a môže uhryznúť. Dôležité je vedieť, že uhryznutie nie je jedovaté. Stále však môže pre patogény spôsobiť zápal a preto je miesto potrebné ošetriť. Stretnete sa s ňou skôr v suchých zarastených oblastiach a listnatých lesoch – vykosenej záhrade sa vyhýba.
Okrem toho sa užovky v prírode vyskytujú aj ako dôležití regulátori populácie škodcov. Užovka stromová však nie je jediná – u nás nájdete aj hladkú, fŕkanú a obojkovú.
Foto: Pixabay
Vretenice, ľudovo nazývané zmije, na rozdiel od užoviek, patria medzi hady, ktoré môžu byť pre človeka nebezpečné. Na Slovensku máme iba jediný jedovatý druh hada – vretenicu obyčajnú (Vipera berus). Zmija obyčajná sa vyskytuje hlavne v horských oblastiach, ale môžete ju nájsť aj v nižších polohách. Jed zmije je nebezpečný, no smrteľné prípady uštipnutia sú veľmi zriedkavé. Rozpoznať zmiju je dôležité pre vašu bezpečnosť, preto vám ponúkame stručný návod, ako ju identifikovať:
- Trojuholníková hlava
- Vertikálne štrbinové zrenice
- Charakteristický kľukatý vzor na chrbte
- Zastavte sa a pomaly ustúpte.
- Nerobte náhle pohyby, ktoré by mohli hada vyľakať.
- Ak je to možné, obíďte hada veľkým oblúkom.
Foto: Shutterstock
- Vyhýbajte sa miestam, kde sú hady často, ako sú kopy kamenia alebo suché husté porasty.
- Ak sa týmto miestam, kde sa hady ukrývajú či vyhrievajú, vyhnúť nedá – zadupte. Hady sú na to citlivé a je to pre nich signál sa schovať.
- Pri prechádzkach v prírode noste pevné topánky a dlhé nohavice.
- Dbajte na to, kam stúpate a kde si sadáte.
- Zachovajte pokoj, aby ste spomalili šírenie jedu.
- Umiestnite postihnutú končatinu nižšie ako srdce.
- Ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.
- Netraste zraneným miestom a neodstraňujte hadí jed ústami.
- Nepoužívajte škrtidlo ani neaplikujte ľad na ranu.
Hady sú nedeliteľnou súčasťou našej prírody a regulujú škodcov, ktorých odstraňujú z okolia, ani o tom nevieme. Preto je dôležité ich chrániť a rešpektovať. Správnym správaním a vedomosťami môžeme minimalizovať riziko stretu a zranenia.
Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:
Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.