2024-09-15
Čo má hrad Hronsek spoločné s Leonardom da Vincim?
Čo má hrad Hronsek spoločné s Leonardom da Vincim? Viete, že majiteľ hradu Žigmund Géczy bol otec Levočskej bielej pani Juliany Korponayovej? A že v pivniciach hradu sa počas Rákocziho povstania razili mince? Spoznajte zrekonštruované priestory a históriu Vodného hradu Hronsek. To je náš tip na váš jesenný výlet v srdci Slovenska.
Hronsek je dedina s bohatou históriou, ktorá siaha až do stredoveku. V jej katastri sa nachádzajú až 4 umeleckohistorické pamiatky, 1 pamätný dom a 6 starých líp zapísaných v zozname chránených prírodných útvarov. Vodný hrad, postavený v 14. storočí, pôvodne slúžil na obranu proti nájazdom nepriateľov, a preto je obklopený vodnou priekopou, ktorá ho odlišuje od iných hradov na Slovensku. Slúžil ako obranná pevnosť, avšak neskôr sa z neho stal renesančný kaštieľ s barokovými prvkami, ktoré sú viditeľné dodnes.
Hrad pôvodne patril Géczyovskému rodu a neskôr ho vlastnili aj iné šľachtické rody. Za čias Rákocziovho povstania sa vo Vodnom hrade razili mince a pivnice boli využívané ako väzenie. Pôvodný hrad mal proti tureckým nájazdom vybudované opevnenie, tvorené obranným múrom so 4 vežami a vodnou priekopou, cez ktorú sa prechádzalo padacím mostom. Hradby s obrannými vežami v roku 1920 boli asanované.
Medzi najväčšie skvosty kaštieľa patria nástenné maľby v interiéri a komín v nadstavbe hradu z druhej polovice 14. storočia. Na maľbách vidieť rozličné zvieracie výjavy, ktoré dokladujú že pôvodní majitelia boli poľovníkmi. V sálach hradu boli po odstránení omietkových vrstiev odkryté nástenné maľby s bojovými scénami inšpirované významnými maliarmi ako Leonardo da Vinci. V priestoroch hlavného objektu sa zachovali fragmenty biblických scén ako Obetovanie Izáka i ikonografické scény Návrat márnotratného syna.
Jeden z vlastníkov kaštieľa Žigmund Géczy bol otec Levočskej bielej pani Juliany Korponayovej – Géczyovej, ktorá bola popravená v Gyori za vlastizradu. Jedna z legiend hovorí, že Juliana zamilovaná do veliteľa nepriateľskej cisárskej armády, ukradla opitému richtárovi kľúče od mestskej brány a z lásky zradila svoje mesto Levoču, v ktorom žila väčšiu časť života.
Vodný hrad v Hronseku prešiel veľmi dlhou a precíznou rekonštrukciou. V súčasnosti slúži verejnosti ako historický objekt s možnosťou prenájmu priestorov na rôzne eventy a ubytovania v zrekonštruovaných historických apartmánoch. V hrade sa tiež konajú rôzne kultúrne a spoločenské akcie, koncerty, divadlá či výstavy. Hrad je prístupný verejnosti aj v rámci komentovaných prehliadok.
- Doprava
Cca 110 m od hradu sa nachádza železničná stanica Hronsek a tiež najbližšia autobusová zastávka "Hronsek, žel. stanica".
- Parkovanie
Parkovanie je možné priamo pred objektom.
- Občerstvenie
Možnosti občerstvenia ponúka napríklad Hostinec Hronsek, ktorý je od hradu vzdialený približne 7 minút peši.
Všetky ďalšie potrebné informácie sa dozviete na webovej stránke hradu: https://www.vodnyhradhronsek.sk/
Navštívte tiež drevený artikulárny kostol Hronsek spolu so zvonicou, ktorý bol postavený v roku 1726 bez použitia kovových prvkov. Obdivuhodný je aj organ, ktorý postavil Martin Podkonický v roku 1764. Súčasťou nádvoria kostola sú 4 lipy, a dve z nich sú staré ako kostol.
Kostol je od roku 2008 súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !