2024-08-20
Zabudnutá na okraji Bratislavy: Jarovská bažantica
Pre mnohých neznámy pojem. Tichá lokalita vhodná na príjemné komorné prechádzky, kedy sa človeku ani nechce veriť, že je v blízkosti hlavného mesta. V minulosti poľný revír pre šľachtu, v súčasnosti miesto, kde sa zastavil čas.
História bažantnice je úzko spojená s obcou Kittsee. V nej sa nachádza Neues Schloss (Nový zámok), ku ktorému v minulosti bažantnica patrila. Na rozdiel od bažantice sa zámok dodnes nachádza vo veľmi dobrom technickom stave. Ten bol postavený v 17.storočí, pričom gróf Esterházy ho v rokoch 1730-40 dal prestavať v barokovom štýle. Pravdepodobne vtedy vznikla aj samotná bažantnica. Tú prvý raz zachytáva historická mapa rakúsko-uhorskej hranice z roku 1754. S obľubou do nej chodieval poľovať aj syn Márie Terézie a neskorší cisár Jozef II. V kronike Rusoviec sa tiež nachádza zápis o častých poľovačkách cisára Karola VI., otca Márie Terézie, ktoré sa odohrávali aj v Jarovskej Bažantnici.
Bažantnicu je s obcou Kittsee spojená cestou s obojstrannou alejou. Mala tvar šesťuholníka nepravidelného tvaru a bola ohradená múrom po celom svojom obvode. Vznikla úpravou pôvodného lesa, jej okraj tvorili meander (dnes vyschnutého) dunajského ramena ponad ktorý viedol kamenný most s dvoma oblúkmi. Ten, zasadený v okolitej prírode, pôsobí priam rozprávkovo.
Bažantnica bola rozdelená 8 cestami, ktoré vybiehali z centrálneho kruhového útvaru. Cesty tak tvorili hviezdicu a boli ešte poprepájané menšími kolmými cestičkami. Predpokladá sa, že aleje boli prevažne lipové. Podľa dochovaných máp sa v bažantnici nachádzalo niekoľko stavebných objektov, zo stavieb sa však dodnes zachoval len murovaný most.
Počas druhého vojenského mapovania v roku 1810 bola bažantnica označovaná ako Thirgarten, čo naznačuje, že sa tu nechovali len bažanty, ale zrejme aj iná lovná zver ako zajace a srnčia zver. V roku 1945 už bažantnica chátrala. Múr rozobrali ľudia okolo roku 1947, neskôr aj ostatné objekty. V roku 1952-57 už na mapách figurujú len rozvaliny.
Bažantnica je chránený areál zapísaný do zoznamu nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.
Najľahšie (a najrýchlejšie) sa k bažantnici dostanete, ak zaparkujete v okolí vlakovej stanice v Kittsee a odtiaľ prejdete cca 5-10 minút pešo až k bývalému areálu bažantnice.
Zo slovenskej vás čaká cca 30 minútová prechádzka z Petržalky: zaparkujte kúsok od hraníc pri železničnom priecestí za bunkrom BS-9 na konci Kopčianskej ulice a odtiaľ sa vydajte po ceste popri poliach až k bažantnici. Trasa je vhodná aj pre bicykle.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !