December na tanieri: Jedlá, ktoré zahrejú telo i dušu December na tanieri: Jedlá, ktoré zahrejú telo i dušu
Foto: 123rf

2022-03-29

  • Drive
  • Slovensko
  • December na tanieri: Jedlá, ktoré zahrejú telo i dušu

December na tanieri: Jedlá, ktoré zahrejú telo i dušu

Kapustnica? Koľko domov, toľko obyčajov!

Nie je nič lepšie na naštartovanie obeda, než horúca, výživná polievka. Kapustnica je obľúbená v každom kúte našej krajiny a podáva sa aj na Vianoce ako štedrovečerné jedlo.

Pripravuje sa z kyslej kapusty a veľmi sa líši podľa toho, v ktorom dome si ju dáme na tanier. Každá rodina má na jej prípravu svoj vlastný recept. Kým na východe do polievky sa pridáva paradajkový pretlak a ryža, na strednom Slovensku hríby a klobásky, na severe zase do kapustnice neodmysliteľne patria aj zemiaky, údená ryba i smotana. V južných regiónoch zhotovujú kapustnicu s klobáskou, údenou slaninou, zemiakmi a hubami, ale ozajstní gurmáni môžu ochutiť toto neobyčajné jedlo aj smotanou alebo sušenými slivkami.

Zdravá ako rybička

V severných okresoch sa rybacina teší mimoriadne veľkej popularite – najobľúbenejšími sú pstruh dúhový, kapor, šťuka a sumec. Pstruh dúhový sa pripravuje najmä dusením alebo pečením. Najchutnejšie sú čerstvo ulovené ryby, ale výborný pokrm môžeme pripraviť aj z chladených či mrazených výrobkov. Pstruh osolíme, okoreníme, obložíme plátkami citróna. Takto pripravenú rybu pridáme k zelenine a zemiakom a dusíme niekoľko minút. Keďže rybu netreba dlho variť ani dusiť, jedlo bude hotové za veľmi krátky čas. Podávame s dresingom jogurtovým alebo kôprovým.

Labužníci si nevynechajú ani pôžitok z rybacieho guláša, čo je uvarený z kapra. Tento guláš zhotovíme podobne ako z hovädzieho alebo bravčového mäsa. Rozdiel je len v tom, že netreba dlho variť. Po uvarení ryby, v troške vývaru rozmiešame múku a zahustíme omáčku. Guláš môžeme ešte dochutiť podľa vlastných predstáv, aby sme mali ešte väčší pôžitok z tohto skvelého jedla. Podávame s cestovinami, ryžou alebo len s chrumkavým, čerstvým chlebom.

Foto: 123rf

Orechové dobroty

Na Slovensku nie je snáď nikto, kto by nepoznal makom či orechom plnené bratislavské rožky, ktoré majú viac ako 230 ročnú tradíciu. Od roku 2012 je bratislavský rožok chránený v EÚ ako „zaručená tradičná špecialita" a cukrári ho vyrábajú vo viacerých európskych mestách, najmä však v Česku, Maďarsku (Pozsonyi kifli) a v Rakúsku (Preßburger Kipfel). Toto preslávené pečivo je vyrobené z kysnutého cesta, ktoré rozvaľkáme, pridáme makovú alebo orechovú plnku a vytvarujeme rožok. Podľa originálneho receptu orechové rožky musia mať tvar písmena C, makové sú zas v tvare podkovičky.

Skvelým tipom na decembrové pečenie sú laskonky. Táto maškrta je slovenskou sesternicou francúzskych makróniek, ale postup jej prípravy je oveľa jednoduchší. Skladá sa z dvoch tenkých plátok upečených z vaječných bielok vyšľahaných s cukrom na tuhý sneh, do ktorého primiešame strúhané orechy. Po upečení ich plníme karamelovým, kávovým alebo čokoládovým krémom. Zahryznutím do tohto zázračného zákuska sa môžeme cítiť ako v siedmom nebi.