2022-03-29
Národné symboly: Kráľova hoľa a Kriváň
Mimoriadne atraktívnym turistickým cieľom je 2 494 metrov vysoký Kriváň, 10. najväčší vrch Vysokých Tatier. Legenda hovorí, že Kriváň sa preto zakrivil, pretože doň omylom narazil anjel: zavadil doň svojím krídlom. Vďaka svojmu nápaditému zakriveniu je Kriváň veľmi ľahko identifikovateľný, svojím zvláštnym tvarom inšpiroval mnohých básnikov, maliarov a fotografov a je originálnym prvkom liptovského folklóru. Kriváň je národnou horou Slovákov, akýmsi symbolom, na ktorý sa organizujú pravidelné výstupy od polovice 19. storočia. Od roku 2009 sa nachádza aj na troch najmenších slovenských eurocentovkách.
Výstup na Kriváň si vyžaduje určitú fyzickú výdrž a odhodlanie, pretože na ceste k vrcholu nie sú osadené žiadne rebríky či zábradlia. Na oplátku si môžu tí, ktorí vystúpia na vrchol, vychutnať kruhovú panorámu bezkonkurenčnej krásy. Na výber sú dve turistické trasy: jedna vedie od Štrbského plesa a dá sa zvládnuť asi za štyri hodiny a druhá sa začína pri horárni Tri studničky a trvá asi tri a pol hodiny. Túra je dosť dlhá, vyčerpávajúca, a keďže na ceste nie sú žiadne stravovacie možnosti, nezabudnite si do batohu zabaliť aj dostatok jedla a tekutín. Z Kriváňa vedie modro značený turistický chodník dole k Jamskému plesu, odkiaľ sa po Tatranskej magistrále dostanete k Štrbskému plesu.
Básnikmi a ľudom ospevovaná Kráľova hoľa je jedným z najnavštevovanejších štítov v Nízkych Tatrách. Vrch vysoký 1946 metrov je pomenovaný po historickej „udalosti": podľa legendy na ňom v roku 1474 obedoval kráľ Matej Korvín počas lovu a na počesť jeho pamiatky dostala táto hora kráľovský názov. Či to je pravda, alebo nie, bolo by ťažké zistiť to z pohľadu viac ako 500-ročnej minulosti, ale je celkom isté, že východná časť Nízkych Tatier dostala svoj názov podľa tejto hory – Kráľovohoľské Tatry.
Podľa známej slovenskej ľudovej piesne „Na Kráľovej holi stojí strom zelený". V skutočnosti hora je holá, veľa stromov na nej nenájdete, ale vynikajúce turistické chodníky rozhodne áno! Na vrchol hory sa dá dostať z niekoľkých smerov, najľahšie zo Šumiaca po asfaltovej cestičke, ktorá nie je otvorená pre verejnú pemávku – na veľké potešenie cyklistov a rodín s deťmi. V zime dokonca slúži ako bežkárska trať. Počas 7-8 km dlhej túry sa naskytá možnosť osvieženia či stravovania v Chate pod Kráľovou hoľou. Ak by sa počasie náhle zmenilo a predstavovalo nebezbečenstvo, môžete prenocovať v úkryte pri rozhlasovej a televíznej veži postavenej na vrchole hory. Vysielač bol postavený v roku 1960 a odvtedy je obľúbeným cieľom turistov. Kráľova hoľa ponúka ohromujúcu panorámu na štíty Vysokých Tatier a na Muránsku planinu – najmä počas meteorologických inverzií, keď je vzduch vo vyšších nadmorských výškach teplejší ako v blízkosti zemského povrchu.