2022-03-29
Najkrajšie stromy sú na Horehroní
Hron pramení na úpätí vrchu Kráľovej hole neďaleko Telgártu, jeho prameň je malou, ale obzvlášť očarujúcou a ľahko prístupnou atrakciou. Keďže je druhou najdlhšou riekou na Slovensku, návštevu prameňa Hrona aspoň raz za život považujú mnohí za prejav vlastenectva, akým je napríklad výstup na Kriváň.
Asi 1,5 km od Čierneho Balogu sa vo Vydrovskej doline nachádza lesnícky skanzen. Je veľmi zaujímavým prírodným múzeom, ktoré približuje hodnoty lesa a dôležitosť lesníckych prác. Na viac ako štvorkilometrovom „lesnom chodníku časom" sa turisti môžu na 80 zastávkach zoznámiť s lesníctvom, históriou lesov, aplikovanými technológiami a obyvateľmi lesov. Objavovanie prestížneho lesníckeho skanzenu môže byť pokojne aj celodenným programom.
Vďaka piesni Kristíny Pelákovej s názvom Horehronie na súťaži Eurovision Song Contest 2010 sa mohol celý svet dozvedieť, že práve na Horehroní rastú najkrajšie stromy. O tom, či je to pravda alebo nie, sa musí presvedčiť každý sám na vlastné oči!
Smrek obyčajný (Picea abies)
Z pôvodných druhov drevín Európy rastie smrek obyčajný najvyššie (50 – 60 metrov). Smrek je najrozšírenejším stromom na Slovensku a je tiež dôležitou hospodárskou rastlinou. Tvorí prirodzenú hranicu lesa, ktorá sa nachádza na Slovensku v nadmorskej výške 1 500 – 1 550 metrov.
Jedľa biela (Abies alba)
V horských lesoch Európy bola kedysi prítomná vo veľkom rozsahu. U nás sa vyskytuje v zriedkavých bukovo-borovicových lesoch. Hranice jej rozšírenia sú limitované jej nárokmi na vlhkosť a citlivosť voči neskorým mrazom. Je aj veľmi citlivá na znečistené ovzdušie.
Smrekovec opadavý (Larix decidua)
Smrekovec je majestátne vyzerajúci strom, ktorý dorastá do výšky 30 – 50 metrov a má priemer kmeňa až 1 meter. Na Slovensku je jediný ihličnatý strom, ktorému opadajú ihlice – jeho ihlice sa na jeseň sfarbia na žlto a následne potom v decembri opadajú. Tvrdé, silné a mimoriadne trvanlivé drevo je cenným – a zároveň veľmi drahým – stavebným materiálom.
Dub (Quercus)
Dub je veľmi dlhoveký, pomaly rastúci strom. Jeho drevo je veľmi kvalitné a cenné, je vynikajúce na výrobu masívneho nábytku, ale má široké využitie aj v stavebníctve. Jeho plod (žaluď) je dôležitým zdrojom potravy pre lesnú zver.
Javor horský (Acer pseudoplatanus)
Obrovitánsky listnatý strom (dorastá až do výšky 40 metrov), ktorý je pôvodom z hôr strednej Európy. Jeho drevo je jednou z najdôležitejších surovín na výrobu hračiek a hudobných nástrojov. Pretože dobre znáša znečistené ovzdušie, často sa vysádza aj v mestských parkoch a pri cestách.
Brest horský (Ulmus glabra)
Tento strom, ktorý je tiež pôvodným druhom na Slovensku, sa typicky dožíva až 500 rokov, niekoľko kusov môžeme objaviť dokonca vo výške až 1 500 metrov nad morom. Uprednostňuje vlhkú a na humus bohatú pôdu. Vysádza sa aj ako okrasný strom v krajinách s chladným podnebím.