2024-01-22
Najlepšie oblasti pre skialpinizmus na Slovensku
PRE ZAČIATOČNÍKOV SÚ IDEÁLNYM ŠTARTOM K TOMUTO ŠPORTU VÝLETY NA UPRAVENÝCH ZJAZDOVKÁCH, KDE JE VŠAK NUTNÉ DODRŽIAVAŤ BIELY KÓDEX. VYSTUPUJTE VŽDY ZA HRANICOU ZJAZDOVKY OZNAČENEJ PRENOSNÝM TYČOVÝM ZNAČENÍM ALEBO PO VYTÝČENEJ VÝSTUPOVEJ TRASE.
Najvyššie a najznámejšie slovenské pohorie ponúka množstvo žľabov, sediel a vrcholov, ktoré by boli vhodné na výstupy a zjazdy s lyžami. Nemôžete sa však pohybovať kdekoľvek. Podľa aktuálneho návštevného poriadku sú trasy vyhradené pre skialpinizmus nasledovné:
- vo Veľkej Studenej doline od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla, z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline a ďalej popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese.
- V Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou istou trasou späť, prípadne s prechodom zo sedla na zjazdovku od chaty Solisko.
Viac informácií o návštevnom poriadku a vyhradených miestach nájdete na web stránkach TANAPu.
Foto: Región Tatry / Marek Hajkovský
Západným Tatrám, resp. dvom západotatranským dolinám – Žiarskej a Spálenej - patrí prvenstvo v najvyššej koncentrácii skialpinistov na Slovensku. Spolu s oblasťou Babky patria do oficiálnych skialpinistických areálov. Podľa spomínaného návštevného poriadku trasami vyhradené pre skialpinizmus sú:
- Žiarska dolina - Veľké Závraty a Malé Závraty, východiskovým miestom je Žiarska chata
- Bobrovecká Vápenica - Červenec - Babky - Veľká Kopa - sedlo Priehyba a späť,
- Spálená dolina, a zjazdovka Spálená - Salatínska dolina
Charakter terénu Západných Tatier je viac lavínový ako vo Vysokých Tatrách a jedna z najväčších slovenských lavín spadla 25. marca 2009 práve v Žiarskej doline. Na dne doliny sa vtedy vytvoril gigantický nános snehu dlhý 2 km a s hrúbkou miestami až 20 m.
Preto si radšej prečítajte aj: Pravidlá pre pohyb v lavínovom teréneFoto: Visit Liptov
Hlavnou lyžiarskou oblasťou Nízkych Tatier je Chopok a jeho okolie s lyžiarskymi strediskami na severných aj južných svahoch. Pri Chopku je ďalší skialpinistický areál, ktorý je možné čiastočne kombinovať s freeride. Ďalším miestom s obmedzenejšími terénmi je okolie Kráľovej hole.
Foto: Visit Liptov
Krivánska časť Malej Fatry je obľúbená najmä oblasťou a lyžiarskym strediskom Vrátna, okolo ktorej sa v polkruhu rozkladá najkrajšia časť malofatranského hrebeňa. Vrcholy ako Stoh, Poludňový Grúň, Steny, Hromové, Chleb, Veľký a Malý Kriváň patria medzi najobľúbenejšie. Najmä v oblasti od Chlebu po Veľký Kriváň môže byť koncentrácia ľudí za slnečných zimných dní veľmi vysoká, vzhľadom na premávajúcu lanovku do Snilovského sedla.
Foto: Vratna.sk
Rozsiahle hornaté pohorie s trávnatými svahmi je na hrebeni vhodné skôr pre pohyb na bežkách. Mimo hrebeňa sa tu však nachádza množstvo strmých svahov, ktoré sú v prípade stabilnej snehovej pokrývky vhodné na skialpinistické zjazdy. V prípade nestabilného snehu môžu byť tieto miesta extrémne nebezpečné, čo sa stalo osudným aj dvom skialpinistom v oblasti Krížnej na konci roku 2021.
Na záver dôležité upozornenie:
PODĽA USMERNENÍ TANAP-U MÔŽU SKIALPINIZMUS VYKONÁVAŤ SKIALPINISTI A HOROLEZCI ORGANIZOVANÍ V HOROLEZECKÝCH ZVÄZOCH OD 21.DECEMBRA DO 15. APRÍLA.
Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:
Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.