Juh západného Slovenska Juh západného Slovenska
Foto: Pavol Štefanka

2022-03-18

Juh západného Slovenska

Parížsky potok a močiare nie sú vo Francúzsku

Viete, kadiaľ tečie Parížsky potok a kde sú Parížske močiare? Nie, nehľadajte ich vo Francúzsku. Tento najväčší súvislý komplex trstinových močiarov na Slovensku sa rozprestiera medzi obcami Gbelce a Nová Vieska. Svoje pomenovanie dostali podľa odborníkov z Paríža, ktorí mali za úlohu odvodňovanie pôdy. Parížske močiare dnes majú rozlohu vyše 180 hektárov, čo je len tretina ich pôvodnej rozlohy. Ukrývajú sa tu niektoré druhy zvierat, ktoré inde na Slovensku neboli pozorované alebo patria do Červenej knihy ohrozených a vzácnych druhov. Často tu prerušujú svoju púť rôzne druhy sťahovavých vtákov. Stretnúť tu môžete aj korytnačku močiarnu či vydru riečnu. Sledovať ich môžete pohodlne z malej vyhliadkovej veže, ktorá sa týči rovno nad močiarmi.

Foto: Pavol Štefanka

Od Kravian po Kelemantiu 

Ak sa vám však rozhľadňa zdá prinízka a uprednostňujete iné vodné plochy, presuňte sa do obce troch kaštieľov s názvom Kravany nad Dunajom. Tu nájdete vybudovaný rekreačný park, ktorého súčasťou je aj kruhová turistická rozhľadňa vysoká 17 m, určite jedna z najnižšie a najjužnejšie položených rozhľadní u nás, keďže sme vo výške 108 m n. m. Výhľad z nej je pitoreskný. Pohľad na majestátny Dunaj, ktorý sa vinie pod vašimi nohami, na štrkovitú pláž, na lehadlá, lavičky, až nadobúdate pocit, že ste niekde pri mori. Rovnako oceníte pohľad na Vyšehradské a Pilišské vrchy na druhej strane rieky. Popri obci vedie medzinárodná cyklotrasa Eurovelo. Ak ste cyklistom, určite nevynechajte úsek medzi Komárnom a Štúrovom, má vám čo ponúknuť. Rovno popri cykloceste neďaleko obce Iža leží totiž národná pamiatka Rímska pevnosť Kelemantia, súčasť tzv. Limes Romanus. Možno tu vidieť časti pôvodných i zrekonštruovaných objektov, symbolickú rekonštrukciu celej južnej časti opevnenia, pôdorys severnej brány, nárožné veže, kasárne z 3. storočia a studňu či cisternu. Je to prírodné múzeum, otvorené bezplatne za každého počasia. Priamo v obci môžete tiež navštíviť Rímske a národopisné múzeum, ak sa však v okolí nachádzate mimo utorka a piatka, máte smolu, múzeum vám ostatné dni otvorí bránu, len ak ste si vopred dohodli termín.

Parná prečerpávacia stanica pri Virte

Ak budete pokračovať smerom na Štúrovo, pri obci Virt neďaleko termálneho kúpaliska Patince uvidíte unikátnu technickú pamiatku - parnú prečerpávaciu stanicu z roku 1897. Pozostáva z čerpačky, samostatne stojaceho komína, skladu uhlia a z objektu, v ktorom sú výpustné a prívodné regulátory. Má zachované dobové technické zariadenie, slúžila na prečerpávanie priesakových a vnútorných vôd za dunajskú hrádzu. Škoda len, že už bola zaradená medzi tzv. čierne diery, keďže sa o ňu jej vlastník nestará a možno o pár rokov bude z nej len ruina. V súčasnosti slúži ako ubytovňa pre holuby. Ako by sa v inej krajine o ňu starali, čo myslíte?

Foto: Pavol Štefanka

Od Komárna po Komárom 

Aj okresné mesto Komárno - mesto Lehára, Jókaiho má čo ponúknuť. Poobzerajte si nádvorie Európy, ale určite nevynechajte najväčšiu historickú pamiatku mesta, najrozsiahlejší pevnostný systém Rakúska -Uhorska, ktorý pozostáva z dvoch častí z Novej a Starej pevnosti a rozprestiera sa na 13 hektároch. Čas, ale hlavne pobyt sovietskych vojsk od roku 1968 až do ich odsunu zanechal nemalú ranu na týchto budovách. Objekty v roku 2003 prešli pod vlastníctvo mesta Komárno, ktoré má viditeľnú snahu o opravu a údržbu tejto neskutočne cennej pamiatky, ale evidentne jeho finančné možnosti na to nestačia. Ak prejdete Monoštorským mostom na druhú stranu Dunaja, v Komárome nájdete ďalšie 3 objekty pevnostného systému. Rovno za mostom je možné za prijateľné vstupné celoročne navštíviť pevnosť Sandberg (Monostori erőd) a aj novozrekonštruované Dunajské predmostie (Csillag erőd), kde sú inštalované sadrové kópie sôch z obdobia antiky, renesancie a stredoveku. Po únavnom dni strávenom poznávaním dobre padne oddych na niektorom zo známych či menej známych termálnych kúpalísk či wellness zariadení v Patinciach, Komárne, Nesvadoch, Palárikove, Podhájskej, Štúrove, Nových Zámkoch, vo Veľkom Mederi. Je si z čoho vybrať. A príjemný večer strávený s priateľmi nad tanierom s dobrým jedlom a pohárom vína z juhooslovenskej vinárskej oblasti vaše zážitky z krásneho dňa len umocnia.

Hraj o Drive

Magazín Drive je s vami vo svete aj na Slovensku. V roku 2022 vám prinášame aj články amatérskych cestovateľov a nadšených autorov, ktorí sa s nami podelili o svoje originálne zážitky.

Precestovali ste s nami vzdialenú Strednú Ameriku aj prebúrali mýtus o tom, že na východe Slovenska nič nie je. V tretej časti nášho seriálu nás čitateľ Pavol Štefanka zoberie na juhozápadné Slovensko. Inšpirovať sa môžete zaujímavými miestami v okrese Nové Zámky, ktoré by vás doteraz možno ani nenapadlo navštíviť.