Potulky v slovensko-poľskom prihraničnom regióne Potulky v slovensko-poľskom prihraničnom regióne
Foto: Shutterstock

2023-09-05

Potulky v slovensko-poľskom prihraničnom regióne

Podolínec – spišský Oxford

Podolínec je jedno z miest s najautentickejšou stredovekou atmosférou na Slovensku, kde sa môžete prejsť medzi zachovanými budovami. Dispozičné riešenie centra mesta dodnes odzrkadľuje funkcie považované v stredoveku za dôležité. Hlavné námestie lemujú meštianske domy v renesančnom štýle a vedľa rímskokatolíckeho kostola z konca 13. storočia, ktorý stojí uprostred námestia, môžete vidieť renesančnú zvonicu postavenú v roku 1659, ktorá sa pýši mimoriadne cennou raritou: zvonom odliatym v roku 1392. Kostol, ktorý sa nachádza v piaristickom kláštore postavenom v 17. storočí, bol pomenovaný po svätom Stanislavovi, patrónovi Poľska, a to z vážneho dôvodu, ktorý možno merať aj peniazmi. Podolínec bol totiž jedným z miest Spišu, ktoré dal uhorský kráľ Žigmund v roku 1412 do zálohy Poľsku – t. j. platili dane poľskému panovníkovi. Uhorsko pôžičku nikdy nesplatilo a až o 360 rokov neskôr, v roku 1772, kráľovná Mária Terézia zmluvou získala Podolínec späť. V kláštore piaristi založili aj kolégium, ktoré v časoch svojho rozkvetu patrilo medzi najlepšie vzdelávacie inštitúcie v Uhorsku a označovalo sa ako „spišský Oxford“.

Foto: Jano Stovka, MQEP

Červený Kláštor a prielom Dunajca

Malebná osada Červený Kláštor je obľúbeným výletným miestom, z ktorej je prielom Dunajca vzdialený len pár krokov. Nenáročný turistický chodník vedúci popri rieke mnohí považujú za jeden z najkrajších turistických chodníkov na Slovensku. V 9 km dlhej rokline Dunajca, ktorá sa kľukatí impozantným prírodným prostredím, dosahuje výška skalných stien miestami až 300 metrov.

Foto: Severovychod.sk

Mesto prameňov: Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój, založená v roku 1547, je obľúbené poľské kúpeľné mesto pri hraniciach, kde sa okrem tých, ktorí si chcú oddýchnuť a liečiť sa, nebudú nudiť ani tí, ktorých to viac láka k športu či histórii. Najvýznamnejšou atrakciou mesta, známeho vďaka svojim 23 prameňom minerálnej vody, je monumentálny starý kúpeľný dom postavený v neorenesančnom štýle. Hoci sú minerálne vody hlavným bohatstvom tohto čarovného mestečka, jeho príťažlivosť umocňujú aj turistické chodníky v okolí. Prírodný a kúpeľný park predstavujúci štyri živly – vzduch, zem, oheň a vodu – je vzrušujúcim miestom pre všetky vekové kategórie, kde sa môžete dozvedieť o prírodných zákonitostiach a javoch. Napríklad živel vzduchu predstavuje akustický rezonátor, kyvadlo, kaleidoskop, otočná plošina a zrkadlová kocka, oheň kováčska dielňa a kôň z kovu a živel zeme výťah. Priaznivci živlu vody určite ocenia také dômyselné atrakcie ako napr. Pascalov zákon, Descartov (Cartesius) potápač či vírivka.

Foto: KrynicaZdroj.pl

Chodník korunami stromov s čarovnou panorámou

Na okraji Krynica-Zdrój sa nachádza lyžiarske stredisko Słotwiny Arena, kde sa po jedinečnom chodníku korunami stromov môžete pomedzi stromami prejsť k prvej vyhliadke v Poľsku. Prechádzkou po drevenom chodníku dlhom 1030 metrov sa môžete nielen kochať okolitou prírodou, ale vďaka umne umiestneným informačným bodom spoznať aj históriu oblasti. Na 50 metrov vysokú vyhliadkovú plošinu sa dá dostať aj lanovkou, no oveľa väčšie čaro má panoráma, ktorá sa postupne otvára pri chôdzi.

Foto: Slotwinyarena.pl