2022-03-29
Zaujímavosti Rockefellerovho centra
Svetoznámy mestský komplex založil John D. Rockefeller mladší, syn najbohatšieho muža svojich čias Johna D. Rockefellera staršieho, považovaného dokonca za najbohatšieho muža histórie. Zakladateľ rodinného impéria Rockefellerovcov sa vypracoval prakticky z ničoho vďaka rope. Rockefellerovci venovali značnú časť majetku na medicínske a vzdelávacie účely.
Foto: Shutterstock
Jedna z najznámejších fotiek na svete pochádza z roku 1932. Zachytáva obedňajšiu prestávku 11 robotníkov na 69. poschodí Rockefellerovho centra vo výške 250 metrov. Hoci o jej pravosti sa vedú polemiky, čas a miesto jej vzniku sú údajne autentické. Fotka však zrejme nevznikla spontánne.
Tak sa nazýva vyhliadková plošina Rockefellerovho centra. So svojimi 260 metrami už dávno nepatrí medzi najvyššie objekty v meste, výhľad z nej na Empire State Building však stojí za to. Vyhliadky sú možné z viacerých poschodí budovy. Vďaka streche s presklenými stenami alebo jednoduchým zábradliam leží mesto priamo pod nohami návštevníkov.
Foto: Pexels
V prvej polovici 20. storočia bol rozhlas nesmierne populárnym médiom, k čomu významne prispelo aj Radio Corporation of America (RCA). V roku 1932 zriadilo v spodnej časti Rockefellerovho centra Radio City Music Hall, kde sa spočiatku konali najmä varietné vystúpenia. Neskôr bolo prestavané na kino. Jeho súčasná kapacita je šesťtisíc miest a dodnes slúži na premietanie filmov a divadelné predstavenia.
Foto: unsplash
Počas druhej svetovej vojny predstavovalo zásobovanie vojakov a zdravotníkov potravinami značný problém. Preto vláda nabádala občanov, ktorí zostali doma, aby si založili zeleninovú záhradu. Jedna z nich vznikla aj v Rockefellerovom centre, kde Newyorčania pestovali paradajky, kukuricu či kapustu.
Foto: unsplash