2022-03-29
Zoznámte sa: koronapsy
Podľa testov, ktoré vykonala výskumná skupina veterinárnej fakulty Helsinskej univerzity, citlivý psí čuch je schopný identifikovať vírus s takmer 100 % účinnosťou. Táto metóda dokonca poráža aj laboratórne testy, ktorým sa nedarí identifikovať vírus, ak sa neprejavili symptómy. Štandardné PCR testy potrebujú na identifikáciu 18 miliónov molekúl vírusu, kým pes potrebuje len 10 až 100 molekúl.
Foto: Unsplash
Po prílete na letisko v Helsinkách si prevezmete batožinu a každý cestujúci zo zahraničia môže dobrovoľne podstúpiť tento test, ktorého oficiálne uznanie ešte čaká zmena legislatívy. Test spočíva v tom, že si kúskom gázy pretriete zápästie či krk a túto gázu vložíte do nádobky, ktorá je následne posunutá psovi na očuchanie. Do styku so psom tak ani neprídete a do niekoľkých minút viete výsledok, pričom výsledky sú anonymné. Nemusíte sa pritom báť ani o okolie, ani o psy. Koronavírus sa totiž u psov neprejavuje chorobou a nie sú ani prenášačmi tejto choroby.
Foto: Finavia
V testovacej fáze tohto projektu sú zapojené štyri psy. Dva z nich budú pracovať, kým ďaľší budú oddychovať, pretože pes sa pri čuchaní unaví. Všetky tieto psy sú trénované na ňuchanie a identifikáciu cez obrovské množstvo čuchových vnemov, ktoré majú vo svojich ňufákoch. Ako dlho trvá identifikácia, záleží aj od jeho skúseností a tréningu konkrétneho psa. Pilotná fáza by mala trvať dokonca roka 2020 a tréning na identifikáciu koronavírusu už podstupuje ďalších 10 psov zo šestnástich.
Foto: Finavia
Hviezdou tímu je pes Kössi. Tohto dnes osemročného kríženca anglického chrta našli ako túlavého psa pri ceste v meste Malaga v Španielsku. Bol presunutý do Fínska a po výcviku začal svoju „ňufákovú kariéru" v organizácii Wise Nose. Pomocou čuchu sa naučil rozpoznávať psiu aj ľudskú rakovinu a COVID-19 dokáže identifikovať už do siedmich minút. Ako hovoria tréneri, pre väčšinu psov je najväčším motivátorom odmena v podobe pochúťky. Kössi však nie je tento prípad. Podľa výkonnej riaditeľky organizácie Wise Nose, Susanny Paavilainen, jeho práca ho jednoducho baví. Rád stopuje a rozoznáva rôzne pachy.
Ak sa táto metóda osvedčí, na život s koronavírusom bude iba v samotnom Fínsku potrebných ďalších 700 psov, len na hraničných prechodoch krajiny.