2024-07-21
Ochrana pred komármi: Praktické rady a účinné riešenia
Vedeli ste, že aj vy sami môžete pomôcť zabrániť rozmnožovaniu komárov? Komáre sa množia v stojacej vode. Pravidelne vyprázdňujte či vymieňajte vodu v miske pod kvetináčmi, popolníky, vtáčie napájadlá a všetky nádoby, ktoré zadržiavajú vodu. Aj malý vrchnáčik od fľaše môže byť liahniskom. Ak máte nádoby na vodu pre zvieratá alebo na polievanie, vyčistite ich aspoň raz týždenne. Použite sieťovinu na prekrytie sudov s vodou, aby sa komáre nemohli dostať dovnútra.
Komár nevie, čo ste pili, ani akú máte krvnú skupinu. Orientuje sa podľa nášho vydychovania oxidu uhličitého, ktorý ho láka. Ak si myslíte, že keď zhasnete, komáre vás pri otvorenom okne nenájdu, mýlite sa. Priláka ich práve vďaka CO₂. Treba si však dať pozor na vône. Dym, éterické oleje a rôzne silice môžu komáre odpudzovať, zatiaľ čo kvetinové či sladké ovocné vône ich priťahujú. Samičky komárov nesajú len krv, ale potrebujú aj cukrovú šťavu, takže sa neoplatí voňať ako chutný kvietok.

Foto: Pixabay
Používajte repelenty na báze DEET alebo oleja z eukalyptu citrónového. Aplikujte ich na odkryté časti tela a oblečenie podľa pokynov na obale. Mali by poskytnúť spoľahlivú ochranu. Používajte sieťky na oknách a dverách, aby ste zabránili vniknutiu komárov do domácnosti. Ak je to možné, zapnite klimatizáciu, ktorá znižuje pravdepodobnosť vniknutia komárov.
Zmiešajte 10 kvapiek esenciálneho oleja z citrónu a 10 kvapiek esenciálneho oleja z eukalyptu. Aplikujte na pokožku pred pobytom vonku. Citronela maskuje oxid uhličitý, ktorý produkuje naše telo a vábi komáre, preto zvážte jej pestovanie v záhradke. Levanduľový olej nielenže odpudzuje komáre, ale tiež upokojuje poštípanú pokožku. Čajovníkový olej má antiseptické vlastnosti a komáre ho vyslovene nemajú radi. Zmiešajte ho s vodou a nastriekajte okolo domu alebo na pokožku.

Foto: Unsplash / Chelsea shapouri
Asi najviac pomáha chladenie. Priložte na miesto poštípania ľadový obklad alebo chladivý gél. To pomôže zmierniť opuch a svrbenie. Na miesto poštípania aplikujte čerstvú šťavu z aloe vera, má protizápalové a upokojujúce účinky. Tiež účinný môže byť jablčný ocot. Navlhčite vatový tampón do octu a priložte na poštípané miesto. Ocot zmierňuje svrbenie a dezinfikuje pokožku. To je dôležité, pretože nepoškrabať sa vie málokto no práve škrabaním časti zanesieme baktérie a vírusy na podráždenú pokožku, čím opuch zhoršíme a svrbenie zintenzívnime.
Listy bazalky obsahujú eugenol, ktorý pôsobí ako prírodné anestetikum. Antibakteriálne a protizápalové účinky má aj zmes lyžice medu a kurkumy. Vyskúšať tiež môžete prikladať krúžky cibule alebo obklad z mlieka, či potrieť štípanec vnútornou stranou šupky z banána.
Komárie štípance sú nielen nepríjemné, ale čoraz viac cudzokrajných komárov dokáže prenášať nebezpečné ochorenia. Samotné komáre nás síce nezabíjajú, no choroby, ktoré prenášajú áno. Dokonca najviac zo všetkých zvierat – počet úmrtí celosvetovo na choroby prenášané komármi presahuje pol milióna ľudí ročne. A to už stojí za dobrú prevenciu.
Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:
Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.

Foto: Unsplash / National Institute of Allergy and Infectious Diseases