2024-01-29
Správna recyklácia plastov – ako chápať rôzne symboly a kategórie na obaloch
01 – PET / Polyetyléntereftalát
Z PET fľaše pijeme minerálku, je vhodný na balenie potravín. PET je plne recyklovateľný, a preto po použití považovaný za surovinu. Je pružný alebo tuhý, v závislosti na hrúbke. Okrem fliaš sa z neho vyrábajú vlákna na syntetický textil ako napríklad lodné plachty. Odhadovaná životnosť PET je viac ako 1000 rokov.
02 – HDPE / vysokohustotný polyetylén
Je chemicky odolný, bez zápachu, netoxický a vhodný pre priamy styk s potravinami. HDPE fólie sú matnejšie a neprepúšťajú vodu, známe aj ako mikrotén. Vplyvom UV žiarenia postupne degradujú. Z HDPE sa vyrábajú varné vrecká, kojenecké fľaše, vodovodné potrubia, rozvody plynu, palivové nádrže v autách, obaly na čistiace prostriedky, aj izolačné lepenky.
Foto: Unsplash / Jonathan Chng
03 – PVC / polyvinylchlorid
Sa používa v stavebníctve napríklad na okná, kanalizáciu, podlahy, kde nahrádza tradičné stavebné materiály, ako drevo, betón alebo keramiku. Z PVC sú káble, ochranné rukavice, zdravotnícke pomôcky, hračky či gramofónové platne. Niektoré recyklačné zariadenia môžu mať so spracovaním tohto materiálu problémy.
04 – LDPE / nízkohustotný polyetylén
Je bez zápachu, netoxický a výborne zvarovateľný. Najčastejšie sa z neho vyrábajú fólie, ktoré sú čírejšie a mäkšie ako fólie z HDPE. Predstavte si ho ako igelitovú tašku, či vrecko na odpadkový kôš. Je recyklovateľný, ale nie vždy sa dá opätovne zhodnotiť.Foto: Unsplash / Azka Rayhansyah
05 – PP / polypropylén
Vyniká veľmi dobrou chemickou i mechanickou odolnosťou, ľahko sa zavaruje a tvaruje. Používa sa na laboratórne vybavenie a obaly na chemikálie. Vyrábajú sa z neho aj laná a povrazy, ktoré sú ľahké a dokážu plávať na hladine. Je bezpečnejší pri horení, a preto vhodný na elektrické káble. Nájdete ho tiež v obaloch na jogurty, mlieko a plastových hrnčekoch. Je síce recyklovateľný, ale nie všetky recyklačné zariadenia ho dokážu spracovať.
06 – PS / polystyrén
je výborný tepelný izolátor v stavebníctve a ľahký obalový materiál. Bežne býva súčasťou obalov na elektrospotrebiče a krehké veci. V nábytkárstve sa používajú polystyrénové guľôčky ako výplň sedacích vakov. Sú z neho jednorazové nádoby na potraviny alebo sa uplatní ako ľahký dekoračný materiál. Používa sa v nádobách na jedlo či plastových pohároch. Je málo recyklovateľný, vhodný len pre špeciálne recyklačné zariadenia.
07 – Ostatné Plasty.
Do tejto skupiny patria všetky ostatné plasty. Zahŕňa rôzne plastové materiály, vrátane niektorých bio plastov. Recyklácia závisí na konkrétnom materiáli.Foto: Unsplash / Caleb Lucas
1. Používajte nádoby a obaly na opakované použitie
Namiesto jednorazových plastových fliaš a obalov používajte nádoby na opakované použitie ako sú nápojové fľaše z nerezovej ocele alebo skla, či opakovateľné termopoháre. Na nákupy choďte s vlastnou taškou.
2. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa jednorazovým plastovým výrobkom:
Snažte sa vyhýbať jednorazovým plastovým výrobkom, ako sú príbory, poháre, tanieriky a slamky.
Foto: Unsplash / Bluewater Sweden
3. Recyklujte správne:
Ak už použijete plast, uistite sa, že ho správne recyklujete. Separujte plastové obaly od bežného odpadu, prípadne zistite, aký druh plastu môže byť recyklovaný vo vašom meste.
4. Nakupujte výrobky s minimálnym množstvom balenia:
Výrobcovia sa stále viac snažia vyrábať produkty s obalmi, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Ak je to možné, vyberajte tieto alternatívy.
Foto: Unsplash / Pawel Czerwinski
5. Oddeľujte rôzne plasty
Problémom pri recyklácii sú takzvané zložené plasty. Ide napríklad o PET téglik s HDPE priehľadnou fóliou. Ak ich necháte po otvorení a pri vyhadzovaní spojené, recyklačná linka nedokáže vyhodnotiť o aký druh separácie ide – a tak sa nezrecykluje. Preto vždy fóliu odtrhnite celú, rôzne typy plastov by k sebe nemali byť nikdy spojené. Pomôžete tak efektivite a namiesto wishcyclingu (priali by sme si recyklovať ale nejde to) budete skutočne recyklovať.
Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:
Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.
Foto: Shutterstock