Najväčšie mariánske pútnické miesta v Európe: Lurdy, Fátima, Čenstochová Najväčšie mariánske pútnické miesta v Európe: Lurdy, Fátima, Čenstochová
Foto: Shutterstock

2024-05-12

  • Drive
  • Destinácie
  • Najväčšie mariánske pútnické miesta v Európe: Lurdy, Fátima, Čenstochová

Najväčšie mariánske pútnické miesta v Európe: Lurdy, Fátima, Čenstochová

Lurdy, Francúzsko

Najpopulárnejším mariánskym pútnickým miestom v Európe sú Lurdy (Lourdes) vo Francúzsku. 11. februára 1858 sa v jaskyni pri rieke Gave, ktorá preteká Lurdami, zjavila Bernadette Soubirousovej Panna Mária. Bernadette začula vo výklenku v skale hluk ako nápor vetra, a uvidela dámu obklopenú svetlom. Panna Mária sa zjavila celkom 18-krát. Ikonickou súčasťou návštevy každého pútnika v Lurdách a významným duchovným zážitkom je kúpanie v bazénoch.

Okrem „svätého priestoru“ jaskyne zjavení čakajú na pútnikov tri veľké baziliky, ako aj kúpele pre chorých a zdravotne postihnutých. Sviatok Panny Márie Lurdskej je 11. február – dátum prvého zjavenia. Je to aj Svetový deň chorých na iniciatívu pápeža Jána Pavla II.

Foto: Lourdes Info Tourisme

Fátima, Portugalsko

Fátima, ktorá sa nachádza 130 km od Lisabonu je najdôležitejšou mariánskou svätyňou v Portugalsku. Vo Fátime v roku 1917 sa Panna Mária niekoľkokrát zjavila trom pastierskym deťom. Zjavenia sa udiali 13. dňa každého mesiaca medzi májom a októbrom 1917. Okrem iného sa s nimi potom podelila aj o takzvané „tri fatimské tajomstvá“: proroctvá o vypuknutí svetovej vojny, o opätovnom pokresťančení Ruska po komunizme a o atentáte na „bieleho biskupa“. V treťom tajomstve pápež Ján Pavol II. videl naplnenie atentátu proti nemu 13. mája 1981 a svoju záchranu pripísal Panne Márii z Fátimy.

Za sto rokov sa Fátima vyvinula na jedno z najväčších pútnických centier na svete, ktoré každý rok navštívi viac ako 5 miliónov ľudí.

Foto: Turismo Centro Portugal

Čenstochová, Poľsko

Čenstochová (Częstochowa) leží v Sliezskom vojvodstve, v malebnom pásme vápencových kopcov. Od roku 1384 sa na tomto mieste uctieva obraz svetoznámej Čiernej Madony, ktorý podľa legendy namaľoval svätý Lukáš. Ikone zobrazujúcej Matku Božiu a dieťa Ježiša sa pripisuje zázračná moc – napr. útek pred švédskym útokom v roku 1655, počas ktorého bola ikona uložená v paulínskom kláštore na Jasnej Hore (Jasna Góra). Práve od oltára Panny Márie vyrážali poľskí králi na vojenské výpravy a prinášali sem svoje dary. Ikona je považovaná za najsvätejšiu národnú relikviu Poľska.

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.

Foto: czestochowa.pl