5+1 zlatých pravidiel kotlíkovania 5+1 zlatých pravidiel kotlíkovania
Foto: Artem Maltsev, Unsplash.

2024-07-27

5+1 zlatých pravidiel kotlíkovania

Ak prvýkrát kotlíkujeme, môžeme sa ocitnúť pred nespočetnými otázkami. Kde a ako môžeme založiť oheň, ako by mal kotol vyzerať, ako v ňom variť. Prinášame vám odpovede na najdôležitejšie otázky!

1. Ohnisko

Prvé a najdôležitejšie pravidlo: buďte opatrní pri výbere ohniska. Grilovanie a kotlíkovanie na záhrade je povolené kedykoľvek, ale len pod neustálym dohľadom. Uistite sa, že oheň nezostane bez dozoru a že máte poruke vodu alebo piesok na jeho uhasenie. V okruhu najmenej troch metrov, ale aj nad ohňom by sa nemal nachádzať žiadny horľavý materiál, vrátane visiacich konárov.

2. Ako založiť oheň?

Ak je to možné, nepoužívajte umelý zapaľovač. Zbierajte suchú trávu, slamu a tenké vetvičky, potom z nich urobte ohnisko, ktoré prikrývajte čoraz väčšími vetvami v tvare pyramídy. Ako sa sila ohňa zvyšuje, môžete naň klásť čoraz väčšie polienka. Tieto kusy dreva by nikdy nemali vyčnievať z ohniska. Drevo prikladajte na horiaci oheň vždy pevným pohybom a nikdy nepoužívajte živé, mokré drevo, pretože veľmi dymí a praská.

Image
Foto: roya ann miller, Unsplash.
3. Na akom ohni máme variť?

Snažte sa vždy použiť na varenie stredný alebo menší oheň. Vo všeobecnosti aj tak platí, že kotlíkové jedlá by sa mali variť pomaly, na rovnomernom, ale plápolajúcom ohni. Ak fúka vietor, treba chrániť plameň pred vetrom, inak nebude hriať rovnomerne.

4. Aký kotlík použiť?

Jedlo sa v medenom kotle varí rovnomerne, pretože meď veľmi dobre rozvádza teplo. Na druhej strane sa v kyslom, octovom prostredí ľahko odfarbí. V súčasnosti sa používajú kotly zo zliatiny medi, ktoré sú odolnejšie voči korózii. Železný kotlík nie je citlivý, ale ak sa dlhší čas nepoužíva, ľahko hrdzavie – preto je často natretý masťou. Povrch smaltovaného kotlíka sa môže ľahko poškriabať, no ľahko sa udržiava čistý. Najlepšou voľbou je kotlík z nehrdzavejúcej ocele, ktorého cena je vysoká, ale je tiež odolnejší a praktickejší ako ostatné.

Image
Foto: Dmitriy K., Unsplash.
5. Na čo si dať pri varení pozor?

Akékoľvek jedlo sa môže uvariť v kotlíku. Umiestnite kotlík do takej výšky, aby sa plameň nedotýkal dna. Jedlo by sa nemalo miešať, ale otočte hrniec prudkými pohybmi.

+ 1. Ako bezpečne uhasiť oheň?

Po dovarení jedla oheň vždy uhaste. Oheň sa môže znova rozhorieť od žeravých uhlíkov, preto ho podlejte vodou a nakoniec posypte pieskom.

Image
Foto: Wren Meinberg, Unsplash.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !