Budeme piť toto namiesto kávy? Budeme piť toto namiesto kávy?
Foto: Shutterstock

2023-11-10

Budeme piť toto namiesto kávy?

Namiesto lesa kávová plantáž

Prvotným cieľom firmy Atomo Coffee bolo, aby priniesla taký produkt, ktorý zabezpečí, že sa nebudú vyrubovať lesy na úkor pestovania kávových bôbov.

Zakladateľ startupu Andy Kleitsch na októbrovom Festivale kávy v New Yorku povedal, že

„produkcia kávy znamená, že sa ročne výrube les s veľkosťou desiatich Central parkov.”

Produkciu kávy ovplyvňuje okrem toho aj zmena klímy: keďže pôda sa čoraz viac otepľuje, tak sa v krajinách, kde sa pestuje káva, vysádzajú rastliny čoraz vyššie na úbočia hôr. Cieľom je, aby sa na svetových trhoch predávala taká istá arabica ako doteraz – informuje o problémoch s produkciou kávy agrárny sektor.

Kým druh robusta používaný na vietnamskú kávu sa urodí aj nižšie a nie je taký citlivý na počasie, tak sa druh arabica považuje za náročnejšiu rastlinu. A zároveň si všetky vyššie uvedené procesy vyžadujú veľké odlesňovanie.

Foto: Shutterstock

AKÁ JE TOTO KÁVA? 

Na skúšobnom prototype kávy bez kávových bôbov (proof-of-concept) sa dá vidieť, že uhlíková stopa výrobku je o 93 % menšia ako u klasickej kávy a takisto si vyžaduje menšiu spotrebu vody – presne o 94% -ako je to v prípade nápoja, na ktorý sme zvyknutí.

Zdá sa, že tento nápad sa zapáčil nielen investorom, ale aj magazínu Time, ktorý minulý rok zaradil vývoj firmy Atomo Coffe medzi 200 najlepších inovácií.

Podľa redaktora Euronews sa káva bez kávových bôbov pripravuje s použitím takých prísad, akým je super food bohatý na živiny resp. použitím takých „zrecyklovaných“ vedľajších produktov spracovateľského priemyslu ako sú napríklad plody datľovej palmy.

Na to, aby káva ostala kávou sa datle namáčajú do výťažku hrozna, cigórie a iných aróm, a potom sa obohatia kofeínom pochádzajúcim z čaju.

​KEDY BUDE V OBCHODOCH?

Tak, ako je to pri mnohých inováciách, ani káva bez kávových bôbov nie je lacná, takže ešte si treba počkať na to, aby sa objavila na pultoch obchodov. Na porovnanie: v amerických obchodoch je veľkoobchodná cena 450 gramového balenia kávy v priemere 10 -14 dolárov, za kávu bez kávových bôbov firmy Atomo Coffee musia zaplatiť ľudia 20,99 dolárov. Kvôli tomu necieli firma Atomo v prvom rade na obchody, ale na kaviarne, ktoré sú otvorené novým nápadom.

AKO HODNOTILI PODĽA TEBA SPOTREBITELIA PRVÝ DÚŠOK?

„ Veľkí hráči na trhu s kávou vedia, že v nasledujúcich 20 – 30 rokoch nastane problém s nedostatkom kávy, preto sa snažia predbehnúť toto všetko”, hovorí Kleitsch. Podľa vyjadrenia firmy Atomo už rokujú s najdôležitejšími firmami v kávovom priemysle o tom, ako ich budú vedieť zásobovať alternatívnym výrobkom.