Tajná osada na Sicílii, mekka pistácií Tajná osada na Sicílii, mekka pistácií
Shutterstock

2024-06-17

  • Drive
  • Gastro
  • Tajná osada na Sicílii, mekka pistácií

Tajná osada na Sicílii, mekka pistácií

Bronte je malé mestečko na úpätí Etny, ktorého špecialitou sú pistácie pestované v tejto oblasti. Miestni obyvatelia preto používajú tieto orechy v rôznych receptoch: určite sa stretnete s pistáciovými cestovinami, pistáciovými lasagne, pistáciovými arancini (chrumkavými ryžovými guľôčkami), pistáciovými brioškami a granitou a samozrejme s klasickým pistáciovým koláčom nazývaným la filetta.

"Sicília je nepochybne krajinou pistácií - kôstkové ovocie je obrovskou súčasťou jej bohatstva, pretože to, čo tu rastie, má jedinečnú chuť"

- vysvetlila pre portál Thrillist Laura Lupo, majiteľka spoločnosti A'Ricchigia, ktorá pestuje pistácie.

Podľa Lupa nie je identifikácia pistácií Bronte pre neskúsených spotrebiteľov jednoduchá, pretože na prvý pohľad vyzerajú veľmi podobne ako bežné pistácie. Pozorný človek však jasne vidí, že tvar aj farba sa od tradičných pistácií líšia.

Shutterstock

"Ak sú zrná podlhovasté a majú jasne zelený alebo fialový odtieň, ide o originálne pistácie."

Tieto vlastnosti sú spôsobené pôdou, ktorá je bohatá na rôzne minerály, ako je kremík, železo a mangán, podobne ako Etna. Na druhej strane, obyčajné pistácie (z Grécka, Turecka,...) sú oveľa guľatejšie a majú tmavozelenú farbu.

Pôvod talianskych pistácií siaha do 8. storočia, keď Arabi dobyli Sicíliu a vysadili v tejto oblasti tisíce semien. Používali sa najmä ako občerstvenie a do pečiva baklava. Čoskoro si však uvedomili, že pôda v okolí Etny je vďaka sopečnej činnosti a teplote oveľa úrodnejšia, a tak je oblasť Bronte ideálna na pestovanie kvalitných pistácií.

"V súčasnosti sa pistácie zbierajú výlučne ručne a pomocou vriec so zaviazaným hrdlom, pretože sopečnej pôdy sa nemožno dotknúť žiadnymi mechanickými prostriedkami - stromy sú veľmi chúlostivé."

- vysvetlil pre časopis poľnohospodársky expert.

Mimochodom, Bronteova pistácia sa dostala do povedomia celého sveta v 40. rokoch 20. storočia vďaka filadelfskému výrobcovi zmrzliny Jamesovi W. Parkinsonovi. Parkinson sa po rokoch štúdia zoznámil s pistáciami Bronte a "oživil" tento výrobok ako vývozný artikel.

Po sérii experimentov nakoniec vynašiel pistáciovú zmrzlinu, vyrobenú výlučne zo sicílskych surovín.

Parkinsonov objav dodnes žije v mnohých zmrzlinárňach a cukrárňach: návštevníci sa môžu zúčastniť gastronomických workshopov, ale samozrejme, v reštauráciách nechýbajú ani typické pistácie samotné. Cestovatelia, ktorí sa chcú niečo naučiť, môžu navštíviť aj pistáciové farmy a najlepší čas na návštevu je určite september, keď sa koná každoročný festival pistácií.

Dôraz sa samozrejme kladie na gastronómiu, ale gurmánske zážitky dopĺňa hudba, tanec a rôzne aktivity.

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.