2024-12-10
2024 legnagyobb meteorzápora még csak most jön
Az év legszemkápráztatóbb csillaghullásának lehetünk szemtanúi december 13-án, a Geminidák meteorraj ugyanis egész éjszaka látható lesz majd. Az égi jelenség intenzitása késő este kezdődik, fokozatosan növekszik, végül a hajnali órákban éri el a csúcspontját.
Minden évben számos meteorraj „jár égi táncot" bolygónk körül, három különösen látványos eseményt azonban mindig kiemelt figyelem övezi: a Perseidák augusztusban, a Kvadrantidák januárban, illetve a Geminidák az év utolsó hónapjában kápráztatnak el minket.
A Geminidák esetében az Ikrek (Gemini) csillagkép irányából érkező meteorhullás közben óránként akár 150 hullócsillagot is láthatunk, bár idén a növekvő hold fénye némileg csökkenti ennek valószínűségét.
Ez a meteorraj igazi kakukktojásnak számít, mivel a hullócsillagok nem üstökösből, hanem egy földsúroló kisbolygóból származnak – egész pontosan az 1983-ban felfedezett 5 és fél kilométer átmérőjű (3200) Phaethonból.
A meteorraj megfigyeléséhez érdemes elkerülni a városi fények zavaró hatását, és olyan sötét égbolttal rendelkező helyet választani, amely távol esik a fényszennyezéstől.
A meteorok olyan apró porszemcsékből és kődarabokból álló objektumok, amelyek hihetetlen sebességgel száguldanak a világűrben – gyakran sokszorosan meghaladva egy űrhajó sebességét is. Amikor ezek az anyagdarabok elérik a Földet, belépnek a légkör felső rétegeibe, ahol a nagy sebességük következtében ionizálják a körülöttük lévő gázokat.
Ez hozza létre azt a fényes, izzó csóvát, amelyet mi hullócsillagként érzékelünk az éjszakai égbolton.
Forrás: Livescience
Olvasd ezt is!