Sasfészek – Árva vára Sasfészek – Árva vára
Fotó: 123rf

2022-03-29

Sasfészek – Árva vára

Béla király, Corvin Mátyás és a Thurzók

A 13. században emelt kis erődítmény 1611-re kiterjedt várkomplexummá vált. A vastag falak mögött 155 helyiség bújik meg. Bár nem mind látogatható, az 1800-ban kitört tűzvész ugyanis komoly károkat tett a belső terekben, mégis néhány helyiség egyedülálló díszítése és a fennmaradt berendezési tárgyak alapján a látogatók szinte teljes képet alkothatnak arról, hogyan is éltek a vár lakói.

A vár először IV. Béla király tulajdonában volt, később Trencséni Csák Máté, Corvin Mátyás, majd Árva akkori ura, a Thurzó család birtokolta. Jelenleg nemzeti műemlékként tartják nyilván. A Thurzó-palota helyreállításáért az alsókubini Árvai Múzeum 2019-ben elnyerte az Év Műemléke díjat. A felújítás öt hosszú éven át tartott, ám ennek köszönhetően a vár fegyvertárában 17. századi reneszánsz festményeket is megcsodálhatunk. A vár büszkeségei közé tartoznak Thurzó György és Imre 500 éves öltözetei is. Az Árvai Múzeum egyébként Szlovákia legrégibb múzeuma: az 1868-ban létrejött intézménynek több gyűjtemény és az Árvai Erdei Vasút is a kezelésében áll.

Vámpír és solymász

A festői környezet és a vár borongós hangulata immár csaknem száz éve vonzza a filmeseket. 1922-ben itt forgatták a Nosferatu című horrort, amelyet Bram Stoker regénye, a Drakula ihletett. A vár falai közt játszódnak olyan mesefilmek is, mint a Rigócsőr király, A hercegnő és a koldus vagy a Solymász Tamás.

A vár vonzerejét a köré szőtt mondák is fokozzák. Árva ékkövének létrejöttéhez állítólag maga az ördög is hozzájárult. Egy helyi gazdag ember azzal bízta meg, hogy építsen egy várat. Azt ígérte, ha egy éjszaka alatt sikerül megépítenie, cserébe megkaphatja a lelkét. Amikor azonban a gazdag ember rájött, hogy a lelke mégiscsak értékesebb az anyagi javaknál, imádkozni kezdett Istenhez, imája pedig meghallgatásra talált. Az ördög a kakas harmadszori kukorékolására nem készült el a várral, a befejezéséhez ugyanis még három óriási kőtömb hiányzott.

Vigyázzunk a fehér asszonnyal!

Azt is beszélik, hogy a várban Thurzó György nádor második felesége, Czobor Erzsébet szelleme kísért. Állítólag éjszakánként ellenőrzi, minden rendben van-e a vár falai között. A legismertebb azonban a fehér asszonyról szóló monda, aki állítólag Dancs mester felesége volt. A történet szerint a lovag egyszer egy éjjel erősen ittasan tért haza, haragját pedig egy szolgálólányon akarta kitölteni. A felesége megakadályozta ebben, mire Dancs kardja egy suhintásával levágta a kezét. A nő nem sokkal később belehalt sérülésébe. Azóta azt beszélik, hogy a mai napig évente kétszer végigsétál a várban, tetőtől-talpig fehér ruhába öltözve, csak a keze vérzik azon a helyen, ahol Dancs kardja érte. A várat övező babonák olyan erősek, hogy tizenhárom évvel ezelőtt amerikai szellemvadászok egy csoportja is látogatást tett Árva várában, hogy megvizsgálja és igazolja az ottani paranormális jelenségeket.

Esküvők és tutajok

Árva vára alulnézetből is csodálatos. Ha már itt járunk, érdemes kipróbálni a tutajozást is az Árva folyón.

A hatalmas mészkősziklán először egy fából készült vár állt. A tatárjárás után, 1261-ben kisebb erődítményt emeltek itt, amely az évszázadok alatt nagy kiterjedésű várkomplexummá nőtte ki magát. 1370-ben a vármegye székhelye és az árvai várbirtok központja lett, a Thurzók birtokába 1556-ban került.

Vélhetően egy kéményből kipattant szikra miatt 1800-ban leégett, és sokáig úgy tűnt, az enyészeté lesz. A vár látványa Janko Matúška szlovák írót és költőt is megihlette. A szlovák himnusz szövegének szerzője 1846 januárjában ezt írta Árva váráról: „Düledék vagy, árva mégsem, | Szilárdan áll a szikla. | Csillag fénylik, ragyog ott fenn, | Szívünknek megnyugvása."

A második világháborúban a nácik tüzérségi megfigyelőállásként használták. Később a szovjetek a legendás „katyusa" rakétavetőkkel tűz alá vették, ezzel pedig visszavonulásra kényszerítették a németeket.

A vár csak 1953 és 1968 között esett át átfogó felújításon, ezt követően lett az Árvai Múzeum székhelye és egyben nemzeti műemlék. Ma a sok különleges rendezvény mellett a romantikus Szent Mihály-kápolnában vagy a Lovagteremben házasságkötésre is lehetőség ad.

Árva vára számokban

155 – a várban található helyiségek száma

754 – a vár lépcsőinek száma

55 479 – tavaly augusztusban ennyi turista látogatta meg a várat, ami rekordnak számít

193 000 – ennyi volt az összes látogató száma 2018-ban