Repülési dresszkód a stewardessek szerint Repülési dresszkód a stewardessek szerint
Fotó: Unsplash

2022-03-29

Repülési dresszkód a stewardessek szerint

Miket ne viseljünk?

A koronavírus-járvány az utazást is teljesen megváltoztatta, szinte naponta hoznak új szabályokat, változnak a járványügyi intézkedések és az elvárások. Ahhoz, hogy a repülés ilyen körülmények között is a lehető legkényelmesebb legyen, van néhány tippünk, miket hagyjunk otthon.

Csősál (maszk helyett)

Boltokban és utcán is megfigyelhettük az utóbbi hónapokban, hogy nagyon sokan csak az orrukra húzzák a nyakukban lévő sálat, főleg, ha cső- vagy körsálról van szó, mivel az az orron is marad. A semminél persze több egy arcot eltakaró textil, de igazán hatékony védelmet ne várjunk tőle. Márpedig a repülőn különösen törekedni kell a maximális védelemre. Tehát az utaskísérők és a légitársaságok a kifejezetten erre készült, dupla- vagy triplarétegű, klinikai arcmaszkokat ajánlják a sál helyett.

Sok, nagy ékszer

A sok fém (övcsat, cipőszögek, merevítések, szegecsek a ruhán, táskán) és az ékszerek lelassítják a biztonsági ellenőrzést a reptéren. Fontos tehát, hogy legalább ékszerekkel ne terheljük túl a rendszert. Ha nagyon ragaszkodunk egy-két darabhoz, például jegygyűrűhöz vagy egy vékony nyaklánchoz, akkor csak azt viseljük, a többi bizsut tegyük bele a feladott poggyászunkba.

Fotó: Unsplash

Szűk ruhák

A szűk szoknyák, a testhez simuló farmerek és egyéb kényelmetlenebb ruhadarabok nem ideálisak a repüléshez. A sok üléstől lelassul az emésztésünk, könnyebben felpuffadunk, valamint a vérkeringésünket ért terhelés miatt vizesedhetünk is. Bő fazonú nadrágokat, egyberészes ruhákat viseljünk, a szoros harisnyát pedig hagyjuk az utazásunk többi napjára.

Fotó: 123rf

Kényelmetlen fehérnemű

Egy rosszul megválasztott fehérnemű a hétköznapot is tönkreteheti, hát még az utazást! A szoros, bordába, vállba, hátba bevágó melltartó nemcsak a megfelelő keringést akadályozza, hanem a rendes levegővételt is, így több fronton kényelmetlenné teszi a repülést. Helyettük az utaskísérők a varrás nélküli, pamut fehérneműket és a sportmelltartókat ajánlják.

Fotó: Unsplash

Erős parfüm

Ki ne próbálna ki szívesen parfümöket a reptéren, amikor egy-egy csatlakozásnál akár órákat is várakozhatunk? Nos, legközelebb, amikor a duty free shop illatszerkínálatát teszteljünk, gondoljunk arra, hogy az utastársaink nem biztos, hogy ugyanúgy szeretni fogják azt a bizonyos illatot, amit magunkra permeteztünk, sőt egyesek allergiásak is lehetnek az illatszer valamelyik összetevőjére. Utazás közben mindig viseljünk könnyű illatot és ne közvetlenül indulás előtt fújjuk magunkra, de még jobb, ha bízunk a dezodorunkban és mást nem használunk aznap. Ezzel az asztmás, migrénes, allergiára hajlamos utastársainknak nagy szívességet teszünk.

Fotó: 123rf

Papucs, magas sarkú, flipflop

A stewardessek a legkényelmesebbnek és legbiztonságosabbnak a lapos, fűzős cipőket tartják repüléshez. Ezek bősége tetszőlegesen állítható, ami hasznos arra az esetre, ha esetleg megdagadna a lábunk repülés közben. A magas sarkú cipők és a papucsfélék vészhelyzet esetén nemcsak balesetveszélyesek, de le is lassíthatják az evakuálást a gépről. A magas sarkú ráadásul könnyen ki is lyukaszthatja a menekülőcsúszdát, ami miatt nehezebb és lassabb lehet a mentés.

Ami viszont feltétlen legyen nálunk mindig a repülőn:
Könnyű pehelydzseki, ami kis helyen elfér

Főleg akkor hasznos, ha más klímába utazunk. Mindegy, hogy hidegből melegbe vagy fordítva, mindenképp jól jön egy könnyű kabát, legjobb, ha vízálló. A réteges öltözködés mindig meghálálja magát, hiszen nem tudhatjuk, aktuálisan éppen milyen hőmérséklet lesz a repülőn, ráadásul a reptéren sem kényelmes egy vastag, nehéz bundát vagy szövetkabátot cipelni a kezünkben.

Fotó: Tchibo

Kendő vagy sál

A nagy, széles kendők és sálak a repülőn vagy a reptéren takaróként is szolgálhatnak, ráadásu vakáció közben arra is jó, ha lengén öltöztünk, és olyan helyre kell mennünk, ahova kulturális, vallási okokból nem szabad fedetlenül belépni.

Fotó: H&M

Kompressziós zokni

Nem csak a futók használnak kompressziós zoknit, sokan a hosszú ülőmunkához vagy autó-, illetve repülőutakhoz is hordják. Trombózisra hajlamos utasoknak kötelező ilyen zoknit viselni, de azoknak is érdemes beszerezni, akiknek sokat zsibbad, fáj vagy görcsöl a lába utazás alatt.

Fotó: drorto.hu