Felújított hőlégballonokban nyitott kiállítást egy szlovák művész Felújított hőlégballonokban nyitott kiállítást egy szlovák művész
Fotó: Shutterstock

2024-08-23

  • Drive
  • Belföld
  • Felújított hőlégballonokban nyitott kiállítást egy szlovák művész

Felújított hőlégballonokban nyitott kiállítást egy szlovák művész

Az Auber nevet viselő szlovák művész fényképei mellett a különböző köztereken kiállított monumentális alkotásairól is ismert. Gyakran dolgozik újrahasznosítható anyagokkal, és mindig keresi a módját, hogyan világíthat rá újabb nézőpontból a művészet fontosságára. Legutóbb épp régi hőlégballonokat alakított át eddig soha nem látott módon.

A művész legújabb performansza a „Buborékok" (Bubbles) nevet kapta – nem véletlenül, hiszen installációi nem egy nagy térben, hanem több különálló léggömb belsejében láthatóak.

Ez úgy jött létre, hogy egyszer egy léggömböt használtam fel egy fotózás alkalmával. Aztán mindannyian izgatottak lettünk, miután bepillantottunk a belsejébe, így jött az ötlet, hogy csináljunk belőle egy nagyobb installációt. Az eredeti terv az volt, hogy 10 léggömböt akasztok fel, és egyfajta léggömbvárost alkotok belőlük

 – árulta el a művész egy interjúban. Végül a kiállítás 3 felújított léggömböt foglal magába, amelyek a főváros Régi Vásárcsarnokában tekinthetőek meg.

Intim, mégis monumentális teret teremt. Ez az egész egy képzeletbeli templom, amely összeköti a belső és a külső tereket

 – fejtette ki Zuzana Pacáková, a kiállítás szervezője.

Image
Fotó: Shutterstock

Pacáková a buborékokat a kapcsolat, a törékenység, az együttműködés és a sokszínűség szimbólumának tekinti.

Az ő értelmezése szerint ez az egész installáció arról szól, hogy ne féljünk összekötni a buborékjainkat, mivel csak azért, mert különbözőek vagyunk, nem jelenti azt, hogy ne tudnánk együtt létezni.

A látogatók beléphetnek a léggömbökbe, és megvizsgálhatják a belsejüket, sőt, részt vehetnek a bennük szervezett eseményeken, így aktív részesei lehetnek ennek a művészetnek. 

A szemlélődés, a harmónia és a szabadság érzését a Jonatán Pastirčák által ehhez az installációhoz komponált zenéje is aláhúzza.

A Buborékok rendhagyó környezete teret ad – a közösségi kezdeményezéstől kezdve a zenei és táncelőadásokon, workshopokon, szerzői felolvasásokon, kiállításokon és koncerteken át a jógaórákig – rengeteg programnak. Maga a kiállítás egészen augusztus 30-ig ingyenesen látogatható Pozsony Régi Vásárcsarnokában.

Forrás: Spectator