2026-06-23
Egy furcsa szokás, ami egyszerre védi a pilóták és az utasok biztonságát
A fedélzeti menü az utasoknak legfeljebb kényelmi kérdés, a pilótafülkében viszont egészen más jelentősége lehet. A legtöbb légitársaságnál ezért bevett gyakorlat, hogy a kapitány és az első tiszt nem ugyanazt az ételt választja szolgálat közben.
A kosztra vonatkozó fedélzeti szabály mögött egyszerű biztonsági logika áll. Ha ugyanis az egyik pilóta rosszul lesz, a másiknak képesnek kell lennie átvenni a gép irányítását. Egy esetleges ételmérgezés ugyan ritka, de a légitársaságok igyekeznek kizárni azt a forgatókönyvet, amelyben ugyanattól a fogástól egyszerre mindkét pilóta cselekvőképtelenné válik.

Az, hogy egy pilóta mit eszik a munkanapján, nagyban függ a beosztásától. Más helyzetben találja magát az, aki egy nap több rövid szakaszt repül, és másban az, aki hosszú távú járaton vagy többnapos úton teljesít szolgálatot. Rövidebb útvonalakon sok pilóta inkább saját ételt visz magával, mert ez olcsóbb, kiszámíthatóbb, és csökkenti annak esélyét is, hogy ugyanazt fogyassza, mint a kollégája.
Hosszabb, nemzetközi vagy teherszállító járatoknál ez már nehezebben kivitelezhető. Starr Blum, az Atlas Air cincinnati pilótája például arról beszélt, hogy többnapos belföldi és nemzetközi utak esetén nem reális otthonról elegendő ételt vinni az egész szolgálatra.
Olvasd ezt is!


