2024-11-25
Ne ezekre a helyekre utazzunk 2025-ben, ha jót akarunk magunknak
És a Földnek.
A turizmus nem elhanyagolható szempont az országok és városok gazdaságában, főleg azon úti célok esetében, amelyek évről évre rengeteg turistát vonzanak. A hírnévnek azonban megvan az átka is, sok esetben a magas érdeklődés a helyiek vagy éppen a természet kárára megy, emiatt viszont egyes helyeken magas árakkal, tömeggel, szeméttel, olykor pedig a várakozásainkat alulmúló látvánnyal találkozhatunk.
A magyar származású Fodor Jenő által alapított Fodors Travel által évente kiadott No List nevű összeállításban azokat az úti célokat gyűjtik össze, amelyek bár egyértelműen rászolgáltak hírnevükre, olyan, a turizmusból fakadó problémákkal küzdenek, amik fenntarthatatlan nyomást gyakorolnak a természetre és a helyi közösségekre. Mint írják, a listával egyáltalán nem bojkottálni szeretnék az alábbi helyszíneket, hanem rávilágítani arra, hogy utazásainkban érdembeli változásokat szükséges hozni annak érdekében, hogy ezek a lenyűgöző helyszínek a jövő számára is fennmaradjanak.
A listán szerepel többek között Indonézia egyik legismertebb szigete, a természeti kincsei miatt népszerű Bali, amelyről a Fodor Travels azt írja, hogy a túlturizmus pontosan azt teszi tönkre, amiért a turisták felkeresik: a természetet.
A sziget a pandémia előtti évben mintegy 6,3 millió látogatót fogadott, mindez pedig nagyban megterheli a helyi infrastruktúrát – a problémák különösen szembetűnők a szemétszállítás tekintetében. A turizmus ugyan kétségkívül fellendítette a sziget gazdaságát, az infrastruktúra napjainkban egyszerűen képtelen lépést tartani a (műanyag)szemét egyre növekvő mennyiségével.
Szintén aggasztó Európa túlturizmussal küzdő célpontjainak – például Velencének, Barcelonának, Mallorcának, Lisszabonnak vagy a Kanári-szigeteknek – a helyzete, ahol a tömegturizmus nemcsak zsúfoltságot, de lakhatási válságot is okoz, nem beszélve az árak emelkedéséről, az infrastruktúra terheltségéről és a különböző épített vagy természeti kincsekben okozott károkról.
Hasonlóképpen nehéz a helyzet a fehér homokos partjairól és hegyvidékeiről ismert thaiföldi Ko Szamujon. A szigetre már eddig is rengetegen látogattak el, ám miután kiderült, hogy a népszerű, A Fehér Lótusz című sorozat legújabb évadát itt forgatták, várhatóan még többen fogják felkeresni.
A szakértők aggodalma egyáltalán nem alaptalan, hiszen pontosan ez történt azzal a görög szigettel is, ahol a Netflix sikersorozatát, az Egy napot forgatták. A legnagyobb problémát Ko Szamujon is az infrastruktúra fejletlensége és szemetelés, valamint az ivóvíz hiánya jelenti.
- Mount Everest
- Bali, Indonézia
- Európa túlturizmussal küzdő úti céljai (például: Velence, Barcelona, Lisszabon, Mallorca, Kanári-szigetek)
- Ko Szamuj, Thaiföld
- Kerala, India
- Kiotó és Tokió, Japán
- Oaxaca, Mexikó
- North Coast 500-as „road trip” útvonal, Skócia
- Agrigento, Szicília
- Brit Virgin-szigetek