Végzetes strandolás: kővé változtatja az állatokat ennek a tónak a vize Végzetes strandolás: kővé változtatja az állatokat ennek a tónak a vize
Nátron-tó, Kenya/Tanzánia
Fotó: Shutterstock

2025-03-22

  • Drive
  • Outdoor
  • Végzetes strandolás: kővé változtatja az állatokat ennek a tónak a vize

Végzetes strandolás: kővé változtatja az állatokat ennek a tónak a vize

Afrika tele van különleges természeti adottságokkal, ám a vöröses vizű Nátron-tóhoz semmi sem fogható. A Nátron-tavat a világ egyik legveszélyesebb tavának tartják, mivel olyan anyagokat tartamaz, ami egyaránt veszélyes az emberekre és az állatokra nézve. 

Kenya és Tanzánia határán, Nairobitól délre terül el a vöröses-narancssárgás színben pompázó Nátron-tó. Ugyan külseje csodálatos, a különleges öltözék óriási veszélyeket rejt magában. Nevét ugyanis onnan kapta, hogy vize jelentős mennyiségben tartalmaz nátrium-karbonátot, ami durván lúgossá teszi.

Image
Nátron-tó, Kenya/Tanzánia
Fotó: Shutterstock
Olyannira, hogy a Nátron tó pH-értéke 9 és 10,5 közé esik, ami hasonló a lúgos tisztítószerekhez.
Image
Nátron-tó, Kenya/Tanzánia
Fotó: Shutterstock

Ha azt hinnénk, hogy veszélyessége pusztán a sótartalmára vezethető vissza, akkor nincsen teljesen igazunk: létezik ugyanis pár sókedvelő mikroorganizmus, ami kifejezetten ilyen környezetben virágzik – ilyenekkel táplálkoznak például a flamingók. Érdekesség, hogy a baktériumok közül az egyik (cianobaktérium) okozza a tó vöröses színét is – a flamingók viszont nem ezért, hanem a sós tavakban élő algákban és rákokban található béta-karotin miatt öltenek rózsaszín tollazatot.

Mindazonált az tény, hogy a flamingókon kívül szinte egyetlen élőlény sem merészkedik a Nátron-tó közelébe, életösztönük pedig működik, hiszen ellenkező esetben a vize teljesen kővé dermeszthetné őket.

Persze ezt nem úgy kell elképzelni, mint Medusa pillantása esetében: azokon az állatokon, amelyeket itt ér a végzet, egy vastag nátrium-karbonátos réteg képződik, ez néz ki úgy, mintha kőbe zárták volna őket. Nick Brandt fotós például lenyűgöző képeket készített azokról a kővé dermedt állatokról, amiket a part mentén talált – ezeket az Across the Ravaged Land című könyvében publikálta.

A veszély ugyan egyesek számára inkább vonzerő, de a hatóságok a kíváncsi turistákat is óva intik attól, hogy érintkezzenek a tó vizével. Egyrészt a lúgossága nagy valószínűséggel égési sérüléseket okoz, lenyelve pedig a mérgező vegyületei durva károkat okozhatnak az emberi szervezetben. Minderre rárak egy lapáttal, hogy a baktériumok miatt olykor kémiai gázok is felszabadulhatnak, amelyek légúti problémákhoz vezetnek. A szélsőségesen forró és száraz környezet ezen felül a hőguta és a kiszáradás fenyegetéseit is magával hozza. 

(Forrás: The Travel)