2024-04-01
A hamarosan bekövetkező teljes napfogyatkozás komoly zavarokat okozhat a légi közlekedésben
Az FAA, az Egyesült Államok Szövetségi Légügyi Hivatala egy közleményben tájékoztatta az embereket a hamarosan bekövetkező teljes, illetve a részleges napfogyatkozás várható hatásairól. A jelenség egy viszonylag keskeny, délnyugatról északkelet felé húzódó sávon lesz tapasztalható, és nagyjából három napon át tart majd – számol be róla az IFL Science.
A csillagászati jelenségek között a napfogyatkozás olyan, melynek során a Hold részben vagy egészben eltakarja a Napot a földi szemlélők elől. Ilyenkor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, ám a Föld forgása miatt ez a folyamat általában csak adott földrészekről látható.
Ez a jelenség nem számít túl gyakorinak, az óriási területű Egyesült Államokban legutóbb 2017-ben volt rá példa – legközelebb pedig 20 év múlva, 2044-ben kerül rá sor. Így hát érthető, hogy sok ember kíváncsi rá. Közülük vannak olyanok is, akik direkt repülőre szállnak azért, hogy különleges szemszögből csodálhassák meg.
Emiatt okozhat a teljes napfogyatkozás késéseket és kisebb problémákat egyes repülőtereken.
„A napfogyatkozás útvonalán található repülőtereken a szokásosnál nagyobb forgalomra lehet számítani. A forgalmi csúcsidőszakokban késésekre kell számítaniuk az utazóknak, de a parkolási lehetőségek is korlátozottak lehetnek – különösen a kisebb repülőtereken”
– olvasható az FAA közleményében, melyben a hivatal négyszáznál is több olyan repülőteret sorol, amelyek érintettek lehetnek.
A repülőtereken kívül a környező utakon is megnövekedett forgalomra számíthatnak az emberek, és lehetséges, hogy a légi irányítás területén dolgozóknak muszáj lesz alternatív útvonalat javasolniuk a repülőgépek számára.
A részleges vagy gyűrűs napfogyatkozás jelenségeire ennél korábban is sor kerül: a számítások szerint a legközelebbi részleges napfogyatkozásra 2025. március 29-én kerül sor, de 2027. augusztus 2-án, 2030. június 1-én és 2034. március 20-án is érzékelhető lehet.
A jelenségbe azonban semmiképpen se nézzünk bele szabad szemmel, ugyanis az jelentősen látás károsulást okozhat.