5 népszerű, ám túlzsúfolt európai turistaparadicsom, ahol a helyiek már rég besokkaltak 5 népszerű, ám túlzsúfolt európai turistaparadicsom, ahol a helyiek már rég besokkaltak
Mallorca szigete, Spanyolország
Fotó: Alex Kulikov/Unsplash

2025-03-06

  • Drive
  • Úti cél
  • 5 népszerű, ám túlzsúfolt európai turistaparadicsom, ahol a helyiek már rég besokkaltak

5 népszerű, ám túlzsúfolt európai turistaparadicsom, ahol a helyiek már rég besokkaltak

Egyre több turistaparadicsom küzd Európában az elmúlt években a túlturizmus jelenségével. Bár számos desztináció kapcsán találhatunk olcsó repülőjegyeket és szállásokat, utazási szakértők most öt olyan népszerű helyet is megneveztek, amelyet 2025-ben már semmiképpen sem érdemes meglátogatnunk.

Barcelona, Spanyolország

Barcelona jelenleg több mint 10 ezer engedélyezett nyaralóhelyet kínál a különböző platformokon; ezek pedig évről évre meg is telnek vendégekkel. Bár az ottani önkormányzat ígéretet tett arra, hogy 2028-ig minden rövid távú bérbeadási engedélyt eltöröl, és fellép az illegális turista apartmanok ellen, a helyi lakosság már jelenleg is rendkívül elégedetlen a turistaáradattal. Ami pedig a környékbéli strandokat illeti, ott is hasonló a helyzet: tavasztól őszig zsúfoltság jellemző az összes közeli tengerparti szakaszra.

Barcelona egy turisták számára kialakított vidámparkká vált. A helyieket kiszorították a turisták a saját városukból. A helyi vállalkozások bezártak, mert a turistaüzletek jövedelmezőbbek

 – nyilatkozta pár helyi lakos az Expressnek.

Mallorca, Spanyolország

A gyönyörű spanyol úti cél már évtizedek óta népszerű Európa lakói körében, a közelmúltban azonban még súlyosabb a helyzet. A növekvő látogatói létszám miatt a legnépszerűbb strandok és maga Palma de Mallorca is borzasztóan túlzsúfolt lett. Egy tavaly ott nyaraló személy megjegyezte:

Senkinek nem ez az elképzelése a nyugodt nyaralásról. Minden túlárazott, és a strandon szennyvízszag uralkodik. Emberek, tartsátok magatokat távol Mallorcától. Egyáltalán nem jó ár-érték arányban sem, nagy csalódás.

A kiadásokat az is növeli, hogy a 2016-ban bevezetett idegenforgalmi adó idén júniustól megemelkedik. Az adó Menorcára, Ibizára és Formenterára is vonatkozik. A turistaadó nem minden: a kormány egyes üdülőhelyeken megtiltja az éjszakai alkoholárusítást is, remélve, hogy ezzel a zajszennyezettség is csökken a szigeten.
Kanári-szigetek, Spanyolország

A Kanári-szigeteken folytatják az egyik „legagresszívabb" hadjáratot a turisták ellen. Tavaly nyáron például több tízezer ember gyűlt össze a szigetek strandjain, kezükben táblákkal, amelyeken ez a szöveg állt:

A ti luxusotok, a mi nyomorúságunk.

Velence, Olaszország

A csatornarendszeréről híres olasz város az európai történelem, művészet és kultúra egyik legfőbb központja. A romantikus városlátogatási célpontként világszerte ismert településen azonban az elmúlt évtizedekben egyre inkább árasztják el a külföldi vendégek.

Az ikonikus város minden egyes lakosára mára már évi 21 turista jut. Velence az egynapos kirándulókra kivetett adóval és a lagúnába behajózó sétahajók betiltásával próbálja meg csökkenteni a tömeget, de az olasz desztináció továbbra is súlyosan túlzsúfolt - olyannyira, hogy az UNESCO felvette a veszélyeztetett városok listájára.
Lisszabon, Portugália

A helyiek aggodalma, hogy a portugál fővárosból válik a következő Velence. Erre minden esély meg is van sajnos: a mintegy 546 000 lakosú portugál főváros naponta 30-40 ezer turistát fogad. Egy újságíró és fővárosi lakos így nyilatkozott még pár éve:

Lisszabonban és Portóban is a belvárosi utcák többé-kevésbé már kizárólag a turisták számára alakítják ki. Lisszabon Baixa negyedében például – amely 1,5 négyzetkilométernyi területet foglal magába – ma már több mint hetven szálloda található, miközben a turistaorientált éttermek, szuvenírboltok és nagy nemzetközi márkák teljesen kiszorították a helyi üzleteket