2024-09-06
Egészen furcsa élményben lehet része a Japánban fürdőzőknek
Az egyik japán településen megnőtt delfintámadások okát sokáig nem tudták.
Már tavaly is legalább 6 olyan esetről lehetett hallani a Japán délkeleti partjainál található Mihamában, amikor a strandolókat egy delfin támadta meg – az egyik áldozatnak például eltört a bordája. Idén sőlyosabb a helyzet, eddig 18 ember sérült meg delfin okozta támadásban.
A szakemberek szerint a támadások hátterében egy magányos, kiközösített és potenciálisan szexuálisan frusztrált egyed áll, de az is lehet, hogy az korábbi traumái miatt viselkedik így az emberekkel.
Bár a palackorrú delfinek alapvetően arról ismertek, hogy barátságosak, egyáltalán nem ártalmatlanok: támadás esetén éles fogaikkal komoly sebeket tudnak ejteni az embereken, rossz esetben pedig könnyű szerrel bevonszolhatnak minket a tenger mélyére, ami végzetes is lehet.
Egy húsz évvel ezelőtti eset is jól mutatja ezt, amikor egy delfin két férfit is megtámadott, miutn azok meg szerették volna lovagolni őt. A Tião névre hallgató állat támadása kkövetkeztében az egyik férfi meghalt, míg másikuk súlyosan megsebesült.
A mihamai strand mellett úszkáló delfin a legsúlyosabban egy férfit sebesített meg, aminek majdnem leharapta az ujját, és egy általános iskolás diáknak is olyan sérüléseket okozott az egyik kezén, melyet húsz öltéssel kellett összevarrni. A japán Mie Egyetem cetológus professzora szerint a szóban forgó állat legalább 2,5 méter hosszú, és korábban már feltűnt egy másik településen.
Ez is érdekelhet: Sok a támadás, de az emberek nagyobb veszélyt jelentenek a cápákra
– magyarázta a professzor a BBC cikkében.
A támadások kezdete óta számos elmélet született arra vonatkozóan, hogy miért viselkedik az említett delfin ilyen agresszíven a fürdőzőkkel. Mivel a palackorrú delfinek rendkívül szociális állatok és a társalgási igényüket gyakran fizikai módon fejezik ki, ezért Dr. Simon Allen delfinekre szakosodott biológus szerint könnyen lehet, hogy félresikerül egy-egy ilyen találkozás. Szerinte azonban, az emberekhez és más társas lényekhez hasonlóan a hormonális változások, a szexuális frusztráció és a dominancia iránti vágy is arra késztetheti ezeket az állatokat, hogy megsebesítsék azokat az embereket, akikkel kontaktusba kerülnek.
Az említett delfin pedig igencsak magányosnak tűnik, és vélhetően azért is keresi ennyire az emberek társaságát, mert kiközösítettek a saját csoportjából, családjából. Az állat védekezése szintén megmagyarázhatja a támadások sűrűségét: Dr. Matthias Hoffman-Kuhnt, a Szingapúri Nemzeti Egyetem tengeri emlősökkel foglalkozó szakértőjének tapasztalata szerint a delfinek körében a legtöbbször akkor érzékelhető ilyen viselkedés, amikor meg szeretnék védeni magukat azoktól az emberektől, akik túl közel kerültek hozzájuk.
Olvasd el ezt is: Pár lépésre csak a cápáktól – Íme, Európa legmenőbb akváriumai
Hoffman-Kuhnt szerint emellett az is lehetséges, hogy az érintett delfin korábban rossz tapasztalatokat szerzett az emberekkel, és most ezt vetíti ki mindenkire. A delfineknek az elefántokhoz hasonlóan ugyanis remek a memóriájuk, ezért pontosan emlékeznek arra, hogy ki bántotta őket a múltban.