2024-08-16
Ezekben az országokban tiltottak jelenleg az eldobható elektromos cigaretták
A világ rengeteg pontján küzdenek a dohányzás kultúrája ellen. Mivel a hagyományos cigaretta betiltása mindenhol túl nagy népharagot váltana ki, a kormányok legtöbbször az újkeletű termékeket korlátozzák. Ilyenek az eldobható párologtatók – azaz a vape-ek – is, amelyet sok állam törvényhozása betiltott már. Alább mutatjuk a teljes listát, melyek azok az országok, ahol egyáltalán nem árusíthatják, sőt, ahol már a behozatalát is büntetik ezeknek a termékeknek.
Mivel szinte minden országban mások a dohánytermékekre vonatkozó szabályozások, elengedhetetlen, hogy utazás előtt tájékozódjunk ezekről. Markus Lindblad, a Vape Globe szakértője szerint súlyos következményekkel járhat, ha nem figyelünk:
Ha repülésről van szó, a kézipoggyászunkban vihetjük magunkkal a vape-ünket, de ezt is csak akkor, ha úti célunkon engedélyezett a birtoklása. Egy dolog azonban biztos: a repülés alatt semmiképpen sem pöfögtethetünk.
Kizárólag a kézipoggyászukban tartsuk, és korlátozzuk maximum 20 darabra. Az e-folyadékoknak szintén a kézipoggyászban kell maradniuk – 100 ml-es palackméret-korlátozással. Soha ne tegyük őket a csomagtérbe, ugyanis a lítium akkumulátorok tűzveszélyesek. De vigyázzunk, a repülőtéri biztonsági hatóságok mindent elkobozhatnak, ami nem tetszik nekik.
Európa-szerte sok ország még nem szankcionálta a használatot és kereskedelmet, de több helyen érdemes odafigyelni. Törökország például gyakorlatilag betiltotta a vape-készletek és e-folyadékok árusítását. A saját felszerelésünket azonban még elővehetjük, de kizárólag bizonyos kültéri helyeken, írja az Express.
Spanyolországban az egyik legszigorúbb a szabályozás: a vape és már maga a dohányzás is tilos számos strandon, és súlyos, 2000 eurós bírsággal sújtják azokat, akiket rajtakapnak a szabályok megszegésén.
Portugáliában is hasonló a szankció, a párologtatást itt ugyanúgy kezelik, mint a hagyományos dohányzást. Nyilvános helyeken, bárokban, éttermekben és klubokban tilos a cigizés, és akár 750 eurós bírságot is kiszabhatnak arra, aki mégis így tesz.
Franciaország pedig pár héten belül keményíthet be: a francia parlament egyhangúlag megszavazta az egyszer használatos e-cigaretták betiltását. A törvényt még a kormánynak és az EU-nak is jóvá kell hagynia, de ha zöld utat kap, a tilalom már 2024 szeptemberében életbe léphet.
És nem csak Európa szigorít: Ausztráliában akár 2 évig terjedő börtönbüntetésre és 28 ezer euró körüli bírságra számíthatunk szabályszegés esetén.
- Argentína,
- Ausztrália,
- Brazília,
- Brunei Szultanátus,
- Cabo Verde,
- Kambodzsa,
- Észak-Korea,
- Etiópia,
- Gambia,
- India,
- Irán,
- Irak,
- Jordánia,
- Laosz,
- Malajzia,
- Mauritius,
- Mexikó,
- Nicaragua,
- Norvégia,
- Omán,
- Panama,
- Katar,
- Szingapúr,
- Sri Lanka,
- Suriname,
- Szíria,
- Thaiföld,
- Kelet-Timor,
- Törökország,
- Türkmenisztán,
- Uganda,
- Uruguay,
- Vanuatu,
- Venezuela.
Olvasd ezt is!