2024-05-21
Gondoltad volna? Létezik a világon hat hely, ahol betiltották a halált
Volt idő, mikor azt pletykálták az interneten, hogy a Norvégiához tartozó Spitzbergákon úgy ahogy van, „illegálissá" tették a halált. A jeges-tengeresen található szigetcsoporton nem él túl sok ember, területét leginkább a jegesmedvék, sarki rókák és különböző hideget kedvelő állatok járják. A „törvényt” azzal magyarázták, hogy az elhunyt emberek biológiai kockázatot jelentenek a következő generációk számára, mert testük a nagy hidegben nem képes lebomlani.
Mindez azonban csak pletyka, a valóságban meghalhatunk a szigeten anélkül, hogy ezzel törvényt szegnénk.
Bár a Spitzbergákról szóló legendáknak nincs valóságalapjuk, különös módon valóban léteznek a világon olyan területek, ahol nemes egyszerűséggel betiltották a halált.
Az egyik ilyen helyszín Olaszország déli részén, a csizma talpánál található. A hegyek közt elterülő Sellia településének polgármestere ugyanis 2015-ben aláírt egy rendeletet, amely megtiltotta, hogy az emberek „a település határain belül megbetegedjenek” – és azt is egyértelműsítette, hogy a halál is tiltott.
Azokat, akik az orvosok elkerülésével próbálják meg kikerülni a törvényt, azokat évi 10 eurós bírsággal is sújthatják.
A szabály nemcsak betarthatatlannak, de nevetségesnek is hangzik, létrehozásának viszont komoly célja volt. A törvénnyel azt akarták elérni, hogy a helyi lakosok egészségesebben éljenek, ugyanis több dél-olaszországi településhez hasonlóan Sellia számára is nagy gondot jelent az elnéptelenedés.
A Franciaország déli részén elterülő három különleges faluban sem volt egyszerű meghalni. Le Lavandou településén 2000-ben tiltották meg az elhalálozást: az ottani hatóságok nem kaptak engedélyt a temetőjük bővítésére, ezért tiltakozásképpen egyszerűen illegálissá tették az eltávozást. Ugyanezt a taktikát alkalmazva 2007-ben Cugnaux és egy évvel később Sarpourenx is betiltotta – az abszurd folyamat pedig végül sikerrel zárult, ugyanis mindenhol sikeresen kibővítették a temetőket.
A halál kiiktatásával a világon legelőször az ókori görögök próbálkoztak meg,
akik túlságosan gyönyörűnek találták Délosz szigetét ahhoz, hogy területét beszennyezze a halál – vagy éppen a születés.
A ma UNESCO világörökségi helyszínnek számító Déloszon a 6. században egy athéni vezető, Peiszisztratosz türannosz elrendelte hogy ássák ki a helyi sírokat, majd bárkit, aki éppen meghalni vagy szülni szándékozott, eltávolítottak a területről.
A japán Icukusima szigetén a helyiek célja itt is a szentség megőrzése volt, így itt egészen 1868-ig tilos volt meghalni vagy szülni.
A sintó vallás szerint a szigetet ugyanis egy szent helynek tekintik, melyben szigorú elképzelésük van az embereknek a szennyezésről, a vérről és a romlásról.
A szigeten sokáig csak sintó papok és papnők élhettek, ha zarándokok látogattak területére, tilos volt számukra meghalni vagy gyermeket szülni. Ugyan a szabályt 1868-ban törölték, a temetkezés és a hamvasztás még még mindig nem engedélyezett a szigeten.
(Forrás: IFL Science)